Życie ekspata – gdzie najlepiej?

Rozważasz wyjazd z kraju i pracę – jako wysokiej klasy specjalista – za granicą? Dobrze wybierz kraj, do którego pojedziesz. Będziesz tam przecież nie tylko zarabiał, ale również żył!

Na ekspata, czyli specjalistę pracującego za granicą swojego kraju macierzystego, czeka nie tylko nowe środowisko pracy czy wyższe niż w kraju zarobki, ale również konieczność dopasowania się do kultury kraju, do którego wyjeżdżają.  Czy będzie mu łatwo nawiązać kontakty? Czy polubi lokalne jedzenie? Czy będzie mu się podobać pogoda? Te (i wiele innych zmiennych) należy wziąć pod uwagę. Jak jednak to ocenić, skoro tak naprawdę nigdy w danym kraju nie byliśmy? HSBC przygotował raport – Expat Explorer, który opierając się na ocenach osób, które już wyjechały za granicę, pozwala na ocenę tego, jak będzie się nam żyło za granicą. Porównajmy zatem kilka danych.

Kraj emigracji najlepszy pod względem lokalnego jedzenia

Gdzie ekspaci najbardziej cenią sobie lokalne jedzenie? Najwyżej oceniona została Japonia, następnie Tajlandia, Turcja, Chiny i Indonezja. Z Europejskich krajów najwyżej oceniona została Francja. A gdzie jedzenie ekspatom smakuje najmniej? W Omanie, Egipcie i Holandii.

Komunikacja  i uczenie się lokalnego języka

Najłatwiej dogadać się z lokalnymi mieszkańcami ekspatom pracującym w Brazylii, Turcji, Chinach, na Tajwanie i w Indonezji. Najtrudniej na Kajmanach, w Australii  i Irlandii ((chodzi tu głownie o przyswajanie specyficznych idiomów i wymowę). Jeśli chodzi o łatwość i chęć uczenia się lokalnego jezyka, to największą otwartość wykazują ekspaci pracujący w Rosji, we Włoszech, Egipcie, Hiszpanii i Francji. Najmniej chętnie uczą się ekspaci pracujący w Wietnamie, Japonii, Turcji i na Tajwanie.

Najchętniej i najczęściej ekspaci uczą się lokalnego języka jeśli pracują w Brazylii, Turcji, Chinach, na Tajwanie i w Indonezji. Z Europejskich krajów – w Niemczech

Najlepsza pogoda.

Ekspatom najbardziej podoba się pogoda na Kajmanach, w Turcji, na Tajlandii, w Singapurze i w Australii. Z krajów Europejskich ekspaci cenią Włochy i Hiszpanie. Najmniej cenione są kraje o wyjątkowo gorącym klimacie – Arabia Saudyjska, Kuwejt, Indie oraz deszczowe i ponure kraje Europejskie – Irlandia i Holandia.

Lokalna kultura.

Pod względem lokalnej kultury i zwyczajów panujących w danym kraju, ekspaci wysoko cenią sobie kulturę Tajlandii, Japonii, Indonezji, Brazylii i Turcji. Z krajów Europejskich najwyżej oceniona została Hiszpania. Słabo odnajdują się w kulturze danego kraju emigranci przybyli do Egiptu, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej i Rosji.

Integracja w społeczeństwo lokalne.

A na ile łatwo się dopasować do lokalnego środowiska? Najbardziej otwarci okazują się Brazylijczycy, Hiszpanie, Australijczycy i Kanadyjczycy oraz mieszkańcy Meksyku. Najtrudniej poczucć się jak w domu w Japonii, Arabii Saudyjskiej, Omanie.

A gdzie najłatwiej się zaprzyjaźnić?

Ekspatom najczęściej udaje się to w Indiach, Meksyku, Brazylii, Chinach i w Rosji. Z krajów europejskich doceniona została Hiszpania (ale dopiero na 15 miejscu – poprzednie 14 zajęły kraje nieeuropejskie).  Najtrudniejszym krajem do tego, by znaleźć przyjaciół jest Katar, Emiraty Arabskie i Holandia.

Chcecie wiedzieć jak ekspaci oceniają inne wartości? Gdzie najłatwiej pogodzić prace z życiem prywatnym czy dopasować się do kultury firmy? Zajrzyjcie na stronę expatexplorer.hsbc.com