Zazdrość niszczy,a emocje pozytywne ratują produktywność

O co przede wszystkim chodzi managerom? O jak najwyższą efektywność pracy podwładnych. Nie zależy ona jednak jedynie od predyspozycji konkretnej osoby – w zależności od warunków w jakich się znajdziemy, możemy pracować lepiej, bądź gorzej. Pomaga nam emocjonalne zaangażowanie w pracę. A przeszkadza zazdrość o sukcesy kolegów.

Jak w produktywności przeszkadza zazdrość? Otóż przede wszystkim powoduje ona, że niechętnie dzielimy się informacjami (a inni niechętnie udzielają jej nam). Przez to nie dochodzi do wymiany wiedzy – więc wolniej się uczymy, a pewne ważne dla zrealizowania zadania informacje, mogą być pomijane lub zatajane.

Jeśli jednak czujemy się emocjonalnie zaangażowani i mamy poczucie, że nasi współpracownicy i szef dają nam wsparcie, to jesteśmy bardziej skłonni do podejmowania ryzyka, wdrażania nowych pomysłów i dzięki temu, praca idzie nam szybciej i pewniej.

Jeśli czujesz,że marnujesz się w pracy i twój czas nie jest wykorzystywany jak powinien, to może brakuje ci po prostu tego by się emocjonalnie zaangażować?