6 powodów, dla których pracoholizm nie jest pożądany w pracy

Wielu kandydatów, wielu pracowników, a także wielu pracodawców ma wrażenie, że pracoholikiem dobrze jest być. Oznacza to bowiem oddanie obowiązkom i firmie, co może być sporym plusem przy zatrudnieniu.

Pracoholizm jest jednak – obok perfekcjonizmu – jedną z większych wad, jakie może mieć pracownik. Dlaczego?

  1. Pracoholicy nie potrafią odpoczywać

To nie zaleta. Przeciążenie pracą odbija się negatywnie na samopoczuciu, na zdrowiu, jak i na efektywności. Aby móc efektywnie pracować, człowiek musi mieć odpowiedni rozkład dobowy i się tego rozkładu trzymać – jest w nim miejsce na sen i na relaks. Pracoholicy twierdzą, że nie potrzebują odpoczynku. Takie myślenie jest niezgodne z prawdą, jest samooszukiwaniem się. Pracoholik nie chce przyznać się do tego, że przerwa w pracy budzi w nim irracjonalny lęk. To właśnie chęć unikania tego lęku powoduje, że pracoholik nie jest w stanie odpocząć. Jego mózg i ciało są jednak skonstruowane tak samo jak i innych ludzi, zatem w efekcie przepracowania pracoholik jest mniej produktywny i częściej popełnia błędy. Zmniejszenia produktywności często długo nie widać, bo pracoholik nadrabia zaległości wydłużając czas pracy, ale prędzej czy później okaże się, że pracownik, który pracuje przez 8 godzin może zrobić tyle samo ile pracoholik w 12.

  1. Pracoholicy narażeni są na problemy somatyczne

W parze z pracoholizmem idzie już wspomniany brak umiejętności odpoczywania, często kiepskie odżywianie się (jedzenie typu fast ford zamawiane na wynos do biura), zaniedbywanie życia prywatnego – to wszystko owocuje problemami somatycznymi (serce, żołądek, wrzody).

  1. Pracoholicy nie potrafią chorować

Pracoholik nie pójdzie do lekarza przy okazji byle przeziębienia. Często nie pójdzie też wtedy, kiedy ma grypę. W efekcie nie tylko zarazi pół biura, ale również – jeśli będzie chodził z grypą – może na dłuższy okres wylądować w szpitalu. Poza tym, pracoholicy to często osoby, którym trafia się zawał lub inne poważne problemy z sercem. W Japonii znane jest też pojęcie karoshi – śmierci z przepracowania.

  1. Pracoholicy nie są zadowoleni z własnej pracy

Pracoholizm to zaburzenie sklasyfikowane w Międzynarodowej  Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD 10. Jednym z jego objawów jest zmniejszenie się zadowolenia z pracy. W efekcie pracownik staje się sfrustrowany i niezależnie od tego, jak efektywnie pracuje i jak mocno motywuje go pracodawca, nie jest ze swoją pracą szczęśliwy. Niezadowolony z pracy pracownik to zaś pracownik niestabilny, który może okazać się nielojalny. Może odejść z dnia na dzień do innej firmy, może podjąć decyzję o rozpoczęciu własnego biznesu, może – ze złości na pracodawcę, którego często obarcza winą za spadek zadowolenia – sprzedać tajemnice firmy.

  1. Pracoholicy mają trudności z pracą w grupie

Posiadanie w zespole pracowniczym pracoholika to posiadanie bomby zegarowej, która może roznieść cały zespół w drobny mak, w zaledwie kilka chwil. Z pracoholikami pracuje się trudno – są wymagający, często dyrektywni, konfliktowi. Trudno im ufać, bo często zawodzą (przeładowani obowiązkami i zmęczeni nie zdążają z pracą). Jednocześnie osoby, które pracują mniej, są często traktowane przez pracoholików z góry. Nic więc dziwnego, że osoby które mają zdrowy stosunek do pracy, z pracoholikami współpracować nie chcą i nie potrafią. Zauważono też, że w zespołach w których znajdują się pracoholicy występuje mniejszy poziom moralności pracowniczej oraz niższa produktywność.

  1. Pracoholicy to neurotycy

Wśród pracoholików występuje sporo osób o osobowości neurotycznej. Co to oznacza w praktyce? Otóż neurotycy to osoby o wysokim poczuciu lęku, mają chwiejną samoocenę, problemy z samoakceptacją, wygórowane i nierealistyczne oczekiwania, rzadką tendencję do uczenia się na błędach. Taki pracownik stwarza problemy i jest nieskuteczny.

Pracoholizm nie jest walorem ani powodem do dumy. To choroba, której leczenie przebiega podobnie jak leczenie innych uzależnień. Pracoholizm, tak samo jak alkoholizm, niszczy relacje chorego z bliskimi, a także zagraża jego zdrowiu, a nawet życiu.

InfoPraca.pl