4 cechy top pracowników w organizacji

Pracownicy o najwyższym potencjale stanowią z reguły zaledwie 5% wszystkich pracowników organizacji. To te osoby, o które powinno się dbać najmocniej i które najszybciej awansują. Jakie mają cechy?

Według Jacka Zengera, specjalisty ds. zarządzania, który przeprowadził badania w kilkunastu organizacjach, wyróżniamy 4 cechy, które powodują, że pracownik należy do elity.

  1. Profesjonalna wiedza ekspercka. Trzeba być po prostu dobrym w tym, co się robi. Nie wystarczy to jeszcze, by być dobrym liderem czy przełożonym, ale umiejętności na wysokim poziomie to punkt wyjścia do dalszych rozważań.
  2. Inicjatywa i nastawienie na wynik. Najlepsi pracownicy to osoby, które podejmują inicjatywę i aktywnie działają w organizacji, przy czym zawsze myślą o ostatecznym wyniku swoich działań. Są nastawieni na realizację celów.
  3. Szanowanie zobowiązań. Jeśli pracownik powie, że coś będzie na jutro, to trzyma się ustalonego terminu.
  4. Dopasowanie do kultury organizacji. Najlepsi pracownicy pasują do firmy. Odpowiada im sposób pracy, nagradzania, firmowe wartości i cele. Pracownicy, którzy mają trudności, by wczuć się w firmę, nie są wystarczająco dobrzy.