Praca w wakacje – do kiedy wpisywać ją w CV?

zbieranie truskawek2 Praca w wakacje – do kiedy wpisywać ją w CV?Pracujesz w trakcie tych wakacji? A może masz za sobą już pierwsze tego typu doświadczenia? Do kiedy wpisywać je do CV? Czy wakacyjna praca przy zbiorze truskawek przyda ci się, jeśli starasz się o stanowisko księgowej? Kiedy i do kiedy wpisywać wakacyjne prace?

Na pewno nie warto wpisywać wakacyjnych prac przez całe swoje życie zawodowe. Jeśli będziesz mieć na koncie kilka lat doświadczenia, to dodatkowe, niezwiązane z obecnymi obowiązkami doświadczenie można pominąć. Wyjątkiem powinna być sytuacja w której:

  • Starasz się o prace w firmie, w której pracowałeś kilka lat wcześniej właśnie w wakacje (np. recepcjonista w hotelu czy pracownik sklepu) – dla rekrutera będzie to informacja, że choć odrobinę poznałeś już kulturę organizacji tej firmy i się w niej odnalazłeś.
  • Praca wakacyjna była pierwszym etapem sukcesywnego budowania kariery zawodowej (czyli np. pracowałeś jako boy hotelowy, by następnie zostać recepcjonistą,  kierownikiem zmiany, specjalistą ds. organizacji itd.) – to pokazuje, że jesteś zdeterminowany do pracy w tej branży i znasz ją „od podszewki”.
  • Praca wakacyjna była realizowana w kraju, w którego języku będziesz realizować obowiązki zawodowe (np. pracowałeś w Hiszpanii a teraz będziesz obsługiwać klientów hiszpańskojęzycznych).

Warto wpisać doświadczenie pracy wakacyjnej kiedy:

  • Jest to jedyne twoje doświadczenie zawodowe (nawet jeśli minęło od niego kilka lat)
  • Jest to doświadczenie realizowane regularnie przez lata (np. cały okres studiów),
  • Od pracy wakacyjnej minęło nie więcej niż dwa lata (przy dłuższym doświadczeniu zawodowym, kiedy praca wakacyjna nie jest związana ze specjalizacją pracownika, lepiej pracę wakacyjną pominąć).