Praca na emeryturze jest mniej stresująca i bardziej przyjemna

starszy pracownik431 Praca na emeryturze jest mniej stresująca i bardziej przyjemnaWielu z tych, którzy pracują, marzą o tym, by w końcu pójść na emeryturę. Tymczasem emeryci, zamiast przerywać pracę, chcą w niej zostać. I okazuje się, że ci, którzy pracują mimo przejścia na emeryturę, bardzo sobie tę sytuację chwalą.

Okazuje się, że praca jest tym przyjemniejsza, im mniej „musimy” ją wykonywać. Kiedy jesteśmy w tzw. sile wieku – nie mamy wyjścia. Musimy pracować. A jeśli mamy na utrzymaniu rodzinę, to presja jest spora. Nie ma przestrzeni i czasu na to, by się zastanawiać, czy lubimy to, co robimy, czy chce się nam pracować w tym czy innym obszarze. Po prostu trzeba to robić i już.

Kiedy jednak przechodzimy na emeryturę i presja się kończy, praca zaczyna sprawiać nam znacznie większą przyjemność. Firma Merrill Lynch przeprowadziła badanie wśród pracujących emerytów, pytając ich, jak porównują swoją pracę sprzed emerytury do okres po emeryturze. I okazuje się, że:

  • 76% emerytów uważa, że ich praca na emeryturze jest mniej stresująca niż była poprzednio (że bardziej uważa tylko 3%),
  • 58% uważa, że ich praca jest teraz znacznie mniej nudna (na bardziej nudną narzeka jedynie 6%),
  • 36% emerytów czuje, że ich praca obecnie daje im większe spełnienie (a tylko 11% uważa, że mniejsze),
  • 53% emerytów ma więcej radości z pracy (5% ma mniej),
  • 80% ma poczucie, że ich praca jest bardziej elastyczna (a tylko 3% musi spinać się bardziej).