Pracoholicy bardziej narażeni na depresję, niepokój czy zachowania kompulsywne

efektywnosc pracownika2 Pracoholicy bardziej narażeni na depresję, niepokój czy zachowania kompulsywneChcesz mieć zdrowe życie psychiczne? Unikaj uzależnienia się od pracy – ryzykujesz różnorodnymi zaburzeniami ze strony psychiki.

Naukowcy z Norwegii (po przebadaniu ponad 16 tys. pracowników) ostrzegają – pracoholizm, podobnie jak nadmiar stresu w pracy, prowadzi do rozwoju różnorodnych zaburzeń psychologicznych – od depresji i niepokoju, przez zaburzenia uwagi (ADHD), po zaburzenia obsesyjno – kompulsywne.

Wśród pracoholików (jak wykazały badania) aż:

  • 32,7% ma ADHD  – głównie w zakresie deficytu uwagi (dla porównania, podobne zaburzenia ma tylko 12,7% osób o zdrowym podejściu do pracy),
  • 25,6% cierpi na nerwicę natręctw (tylko 8,7% osób, które nie są pracoholikami),
  • 33,8% doświadcza napadów lękowych i niepokoju (dla porównania w grupie „nie-pracoholików” – 12%),
  • 8,9% cierpi na depresję (a u osób, które nie są uzależnione od pracy – 2,6%).

Jak widać, ryzyko wystąpienia tych zaburzeń w grupie osób, które są pracoholikami, jest znacznie wyższe. Nie do końca wiadomo jednak, czy to uzależnienie od pracy wywołuje depresję czy nerwicę natręctw czy też to te zaburzenia nasilają pracoholizm. Niezależnie jednak od kierunku wpływu, warto mieć świadomość tego, że bycie pracoholikiem może oznaczać również szereg innych zaburzeń.