Czy Polacy przyjaźnią się w pracy?

pinky-swear-329329_640Dziś jest Dzień Przyjaciela. Przyjrzyjmy się temu, jak wyglądają przyjaźnie w pracy w Polsce na tle innych krajów. Czy Polacy są przyjacielskim narodem, jeśli chodzi o środowisko pracy? Czy zawieramy w pracy przyjaźnie, czy też potencjalnych współpracowników traktujemy jak zło konieczne? Jak wypadamy na tle innych narodów?

Okazuje się, że jesteśmy dość otwarci na przyjaźnie i kontakt z kolegami z pracy – również poza pracą. Przynajmniej w porównaniu do Amerykanów. Z badania przeprowadzonego przez Instytut Gallupa wynika, że aż 66% pracowników gościło w swoich domach najbliższych kolegów z pracy (dotyczy to jedynie 32% Amerykanów). Bardziej przyjacielscy niż my są jednak Hindusi – odwiedza się tam aż 77%. Jeszcze większą różnicę w otwartości na przyjaźnie w pracy widać, kiedy porównamy to, ile osób w Polsce spędziło choć raz wakacje z kolegą z pracy. Otóż u nas takie doświadczenia ma za sobą 25% pracowników. W USA tylko 6%.

Niestety, przyjaciół w pracy mamy coraz mniej – częściowo winę za to ponosi stresujące, wymagające  rywalizacyjne środowisko, a częściowo to, że pracę zmieniamy teraz coraz częściej, mniej zatem przywiązujemy się do znajomych.

A czy Ty masz bądź miałeś przyjaciela w pracy?

Źródło: Nytimes.com