7 najlepszych wymówek by wyjść z pracy na rozmowę kwalifikacyjną

businessmen-530331_640Nie zawsze rozmowę kwalifikacyjną można odbyć po pracy. Choć wiele firm stara się dopasować do kandydatów, nie pracują wieczorami a w dzień – stad trudności, by wszystkich umawiać po 18:00. Teoretycznie na dzień rozmowy kwalifikacyjnej możesz wziąć wolne z pracy, ale jeśli masz kilka rozmów to nie chcesz zmarnować całego urlopu. Dlatego lepiej się z prac zwolnić i później odrobić tę godzinkę lub dwie. Coś jednak trzeba szefowi powiedzieć (w większości przypadków nie powiesz, że idziesz na rozmowę o pracę). Jakie wymówki są najlepsze i jakie mają ograniczenia?

1. Wypadek w rodzinie

slip-up-709045_640Rozwiany włos, przerażenie w oczach i konieczność nagłego wyjścia z biura, bo dziecko zatrzasnęło się w piekarniku bądź mąż utknął w windzie z sekretarką i musisz lecieć z odsieczą. Im bardziej dramatyczna będzie twoja historia, tym większe szanse na wyjście z pracy ale i większe ryzyko – może cię zdradzić nieopatrznie zamieszczony post na Facebook, meldunek na wiadomości z aplikacji typu Viber czy Messenger czy to, że na drugi dzień nie będziesz o tym dramatycznym wydarzeniu zapyta (a zaciekawiony rozwojem sytuacji szef zapyta o to, jak sytuacja raczej na 100%).

2. Zatrucie pokarmowe

fly-agaric-red-268210_640Problem medyczny nie wymagający wizyty u lekarza, trudny do przewidzenia i mogący zdarzyć się nagle. Do tego niemożliwy do zidentyfikowania przez przełożonego, bo przecież nie może udowodnić ci, że brzuch wcale cię nie boli.  Wymówka o tyle skuteczna, że na drugi dzień możesz już czuć się jak młody bóg. To na co musisz uważać, to ewentualne statusy na FB i szum w telefonie w razie jeśli szef zadzwoni. Skoro się zatrułeś, to raczej będziesz siedzieć w domu. Również wieczorem.  Zatem nie jest to wymówka wskazana na sytuację rozmowy kwalifikacyjnej zlokalizowanej daleko od domu lub na trasie którą może przejeżdżać szef. Przy tej wymówce nie trzeba a drugi dzień pamiętać o tym, co się szefowi powiedziało.

3. Umówiona wizyta u  lekarza specjalisty

doctor-563428_640W Polsce jak wiadomo, na wizytę u lekarza czeka się długo i nie wybrzydza się na termin w środku dnia pracy, jeśli czas oczekiwania można skrócić z 6 miesięcy do 4. Większość szefów to zrozumie i da ci czas (nawet w środku dnia – zatem można wyskoczyć na rozmowę kwalifikacyjną). Niestety metoda ma dwie wady. Po pierwsze o terminie takiej wizyty wiesz znacznie wcześniej, zatem powinieneś spytać się szefa czy zgodzi się na wyjście znacznie wcześniej niż na dzień przed. Po drugie, trzeba pamiętać by nie wykorzystywać go zbyt często – twój szef może pomyśleć, że jesteś hipochondrykiem. Za to jeśli ktoś zobaczy cię na mieście, to nie będzie problemów.

4. Oddawanie krwi

laboratory-313864_640W takiej sytuacji musisz dać coś z siebie (krew), ale możesz uzyskać pół wolnego dnia. Warunkiem tego by taki czas dostać, jest okazanie pracodawcy zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Reguluje to rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Przy oddawaniu krwi – jeśli się uwiniesz sprawnie, możesz zaoszczędzić godzinkę lub dwie (tylko nie rób tego przed rozmową kwalifikacyjną – nie chcesz u potencjalnego pracodawcy zemdleć. Możesz jednak oddać rew po rozmowie).

5. Spotkanie w przedszkolu / szkole

rp_student.jpgRodzice maja dodatkową opcję na wymówkę – spotkanie z nauczycielem dziecka. Wiadomo, że poza oficjalnymi wywiadówkami, z nauczycielem o 20.00 się nie spotkamy, zatem konieczność wyjścia o 14:00 jest jak najbardziej normalna i wiarygodna. Taka wymówka może pojawić się dość nagle – 2-3 dni przed dniem, w którym chcemy mieć wolne (bo przecież nauczyciel mógł do nas właśnie zadzwonić), zatem świetnie nadaje się na wymówkę na rozmowę kwalifikacyjną.

6. Sprawa urzędowa

storage-1209059_640Wiele urzędów w Polsce nie jest dopasowanych do tego, że obsługuje osoby pracujące. Godziny w jakich można coś załatwić zazwyczaj idealnie pokrywają się z godzinami twojej pracy. Wybierz zatem problem i zgłoś szefowi konieczność wizyty w urzędzie. Dobrą wymówką jest też wezwanie na złożenie wyjaśnień  – np. z urzędu meldunkowego w sprawie sąsiada. Takie wezwania mają zaledwie 7 dni na to, by się stawić na wyjaśnienia a godziny otwarcia tego typu wydziałów nigdy nie przekraczają 16:30. Wymówka pozwala przemieszczać się po mieście i nie trzeba o niej kilka dni później pamiętać.

7. Pomoc rodzicom

dependent-441405_640Jeśli masz starszych rodziców, to możesz ich wykorzystać jako wymówkę – np. trzeba iść z mamą do lekarza lub na zabieg, pomóc tacie w odstawieniu auta do mechanika lub odebrać rodziców z pociągu bo przyjeżdżają w odwiedziny. Otwarty i nastawiony rodzinnie szef bez problemu to zrozumie. Wymówka nie przeszkadza tez w tym, że ktoś cię gdzieś zobaczy. Uważaj jednak na odwiedziny rodziców. Musisz pamiętać o tym, kiedy wyjechali, jeśli szef tydzień później kontrolnie zapyta „jak mamie podoba się Warszawa?”

Jeśli musisz zastosować jakąś wymówkę by wyjść na rozmowę o prace, to uważaj – te najpopularniejsze wymówki na wyjścia w trakcie dnia pracy są już tak oklepane, że szef może zacząć coś podejrzewać.

Tagi: