4 powody, dla których twój kolega kradnie ci kanapkę z lodówki

rp_kradziez-sklep.jpgZdarzyło ci się, że nagle z biurowej lodówki twój lunch po prostu zniknął? Takie rzeczy niestety się zdarzają (w jednej firmie, w której pracowałam, czołowym „podżeraczem” był szef!). I nierzadko zdarza się, że sami coś skubniemy. Dlaczego nasi koledzy stają się „parówkowymi skrytożercami”?

Psycholodzy uważają, że odpowiadają za to 4 mechanizmy:

  1. Zachowania krótkoterminowe

Ludzkie zachowanie bardziej skupia się na krótkofalowych niż długofalowych efektach jeśli jesteś głodny tu i teraz, to mniej myślisz o długofalowych konsekwencjach przyłapania na zjadaniu śniadania kolegi. Innymi słowy mówiąc – będąc w obliczu długofalowych i krótkoterminowych korzyści, bardziej będziemy skłonni do tego, by zdecydować się na te krótkofalowe.

  1. Okazja czyni złodzieja

Kradniemy bo… możemy. Im łatwiej jest przywłaszczyć cudza własność, tym większe szanse, że to zrobimy.

  1. Ryzyko straty

Im mniejsze szanse na zostanie złapanym, tym większe prawdopodobieństwo, że jednak spróbujemy (w zależności od badań od 30-60 badanych zdecyduje się na wzięcie większej ilości pieniędzy niż im się należy za wykonane zadanie, jeśli wiedza, ze sprawa nie wyjdzie na jaw).

  1. Dystans do ofiary

Im większy, tym mniejsza skrucha. Ci zatem, którzy są bardziej lubiani, są rzadziej okradani. Dlaczego? Bo w grę wchodzą uczucia i wyrzuty sumienia. Nie chcesz by ktoś zjadał Twoje drugie śniadanie? Po prostu zaprzyjaźnij się ze wszystkimi.

źródło:fastcompany.com