Niepokój i depresja częstsze u pracowników średniego szczebla zarządzania

rp_wypalenie21.jpgKto jest najbardziej przeciążony psychicznie pracą? Ani nie ci, którzy wykonują mrówczą prace na samym dole drabiny ani tez prezesi czy najwyższy szczebel zarządzający. Najgorsze dla naszego samopoczucia stanowiska to przede wszystkim średni poziom zarządzania. Już kierownik, ale jeszcze nie szef wszystkich szefów.

Według badań z Columbia University’s Mailman School of Public Health, wśród osób na średnim szczeblu zarządzania aż 18% cierpi na depresję. Dotyka to jedynie 12% zwykłych pracowników. Znacznie częstsze są też takie objawy zaburzenia równowagi psychicznej jak niepokój czy bezsenność.

Z czego wynika to, że tak ciężko się żyje menedżerom ? Według badaczy jest to związane z tym, że wymagania wobec nich są wysokie, a mimo to, że są szefami, to nie wiele mogą, bo wykonują narzucone polecenia z góry. Ich decyzyjność jest zatem mocno ograniczona. Nawet jeśli chcieliby wprowadzić jakieś zmiany, to najczęściej nie mogą. To zaś powoduje wewnętrzny konflikt, który owocuje przygnębieniem, niepokojem i w końcu stanem depresyjnym.

Jak sobie  tym poradzić? Wydaje się, ze jedyny sposób, to przejście na poziom wyżej!

Tagi: