Multitasking obniża tempo pracy o 40%

zapracowaniePotrafisz robić kilka rzeczy na raz? Na pewno? Pytanie jakim kosztem! Naukowcy twierdzą, że mutlitasking kosztuje nas 40% czasu więcej. Czy zatem na pewno się opłaca?

W zeszłym roku pisaliśmy o tym, że zaledwie 2% osób potrafi przepinać się z zadania na zadanie bez strat. Pozostali, kiedy nagle zaczynają zajmować się dwiema rzeczami na raz lub muszą przekierować uwagę z jednej na drugą, tracą na inteligencji (są po prostu mniej skupieni) oraz na produktywności.

Badania przeprowadzone przez naukowców (Meyer, Evans and Rubinstein, 2001) wykazały również, że skupianie się na dwóch rzeczach zamiast jednej powoduje, że ogólny czas wykonywania obu zadań jest wyższy o 40% niż gdybyśmy skupili się najpierw na jednym a potem na drugim zadaniu.  Wynika to przede wszystkim z tego, że po pierwsze, przerywając pierwsze zadanie musimy pamiętać, w którym miejscu skończyliśmy, a po drugie potrzebujemy czasu by znów się w zadaniu zanurzyć. Ten czas nie jest nam potrzebny, jeśli wykonujemy zadanie ciągle.

Jak się zatem okazuje, multitasking to nic dobrego – i lepiej nie chwal się tym na rozmowie, bo dla szefa, który zna najnowsze badania, może to być minusem a nie plusem.