Chcesz się naprawdę skupić? Wycisz telefon całkowicie!

rp_czekanie-na-telefon.jpgCzy Twój telefon kiedy pracujesz ma włączony dzwonek? A może wyciszasz go i przestawiasz na wibrację? Okazuje się, że nawet zwykłe bzzz bzzz, które rozlega się w momencie powiadomienia SMS czy Whatsapp, już wytrąca cię ze skupienia – nawet jeśli nie sprawdzisz, kto do Ciebie pisze.

Autorzy raportu “The Attentional Cost of Receiving a Cell Phone Notification” udowadniają, że nawet same wibracje telefonu, wytrącają nas ze skupienia. I to całkiem nieświadomie. Wydaje się nam, że nadal pracujemy, ale tak naprawdę, właśnie straciliśmy kilka minut. Ne chodzi jedynie o to, że usłyszymy dźwięk dzwonka czy wibracji, ale o to, że nas umysł chcąc nie chcąc zaczyna się wędrować ku pytaniom „a kto to? A czego chce? Ciekawe co napisał?” I nawet jeśli nie oderwiemy się od pracy zaraz, to do momentu kiedy  końcu nie sprawdzimy kto napisał, nie będziemy w stanie w pełni się skupić na zadaniu.

Z badania przeprowadzonego w 2013 roku, w ramach których osoby wykonujące zadanie dostawały powiadomienia SMS w trakcie zadania, dzwoniono do nich (czyli słyszały pełny dzwonek) bądź mogły pracować w ciszy i skupieniu przez cały czas, wynika, że zarówno normalny dzwonek jak i wibracja, zwiększają poziom popełnianych błędów (w grupie z „dzwonkiem” było 28% błędów, w grupie z wibracją 23% a w grupie której nie przeszkadzano – tylko 7%).

Chcesz zatem pracować szybciej i efektywniej? Wycisz telefon całkiem – przynajmniej ten prywatny. Świat się nie zawali, jeśli sprawdzisz go co 2-3 godziny w ramach krótkiej przerwy.

źródło:hbr.org