Nie wysypiasz się? Uważaj! Przyspieszasz proces starzenia się!

rp_sen13.jpgŚpimy za mało – chodzimy późno spać, wstajemy wcześnie i generalnie jesteśmy notorycznie niewyspani. Brak odpowiedniej ilości snu ma zaś zły wpływ na nasz stan zdrowia. A w szczególności na to, jak szybko się starzejemy. Innymi słowy mówiąc, za mała ilość snu przyspiesza starzenie się.

Według Judith Carroll z UCLA Cousins Center for Psychoneuroimmunology z Los Angeles, nawet jedna zarwana noc wpływa niekorzystnie na nasze zdrowie i redukuje aktywność telomerazy w komórkach monojądrzastych.  Co to oznacza? Otóż telomeraza to enzym, który występuje w mocno dzielących się komórkach i wraz z wiekiem spada jej aktywność. W efekcie komórki degenerują się i obumierają – co jest podstawą biologicznego starzenia się organizmu. Jeśli zarywamy noc, notorycznie się nie wysypiamy czy budzimy w środku nocy, nasze komórki zaczynają szybciej się starzeć.

Aby zmniejszyć aktywność telomerazy wystarczy jedna niedospana noc. Jeśli robimy to notorycznie, aktywujemy proces przyspieszania rozpadu komórek. Zaczyna się cykl starzenia się, który ciężko przerwać. Zmniejszając ilość snu zmniejszamy tym samy nie tylko jakość bieżącego życia, ale również przyszłego. Warto zatem rozważyć sensowność oglądania kolejnego odcinka serialu i zamiast tego pójść wcześniej spać!

źródło:dailymail.co.uk

Tagi: