Spaceruj o 2 minuty dłużej!

group of college students walking in campusZaledwie tyle(na godzinę) potrzebujesz, by zniwelować negatywne skutki siedzącego trybu życia!

To, że siedzący tryb życia prowadzi do otyłości, zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i przedwczesnej śmierci, nie jest zaskoczeniem. Wiemy o ty, od dawna – mimo tego, nadal mało inwestujemy w aktywność fizyczną. A jak dowodzą naukowcy, wystarczy zwiększyć ilość  spacerów o 2 minuty dziennie, by zniwelować większość negatywnych skutków siedzącego trybu życia.

Na Uniwersytecie Utah School of Medicine przeprowadzono serię badań na temat tego, w jaki sposób można zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci i chorób związanych ze zbyt długim siedzeniem w ciągu dnia. Okazało się, że o ile krótszy czas spędzony w pozycji siedzącej (u osób które przynajmniej połowę swojego dnia spędzają siedząc) nie ma aż tak dużego znaczenia, o tyle zwiększenie ilości spacerów zaledwie o 2 minuty dziennie a każdą godzinę siedzenia, obniża ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 33%. Jeśli zatem spędzasz na siedząco 10 godzin w ciągu dnia, powinieneś wygospodarować 20 minut na spacer każdego dnia, by móc zmniejszyć negatywne efekty siedzącego trybu życia.

Dlaczego te dwie minuty mają aż tak duże znaczenie? Przede wszystkim przyczyniają się do zwiększenia konsumpcji energii przez nasz organizm – o około 300-400 kalorii tygodniowo. To może nie dużo, ale  w skali roku daje to już ponad 20.000 kalorii (czyli ponad 3 kg wagi mniej). Dodatkowo, spacerowanie zwiększa wytrzymałość mięśni i poprawia krążenie – to zaś całościowo wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i długość życia.

Według badaczy to nie kwestia tego, że raz w tygodniu pójdziemy na siłownie i solidnie się zmęczymy przyczynia się do poprawy naszego zdrowia, ale regularne – nawet niezbyt intensywne – ćwiczenia. Warto to wziąć pod uwagę np. dojeżdżając do pracy. Być może warto w jedną stronę iść piechotą, lub wysiąść ze dwa przystanki wcześniej i – zwłaszcza przy ładnej pogodzie – po  prostu się przejść.

źrodło:eurekalert.org