Pomysł na karierę za granicą? Praca opiekunki w Niemczech

rp_menopauza3.jpgZ ostatniego raportu Work Service wynika, że Niemcy to bardzo atrakcyjny kraj dla Polaków – ponad co czwarta osoba planująca emigrację, chce wyjechać właśnie do Niemiec.  Większość naszych emigrantów nie ma wykształcenia ani doświadczenia zawodowego, które pozwoliłoby na uzyskanie świetnie płatnej pracy w Niemczech. Jest jednak nisza, w której szanse na pracę są spore – to praca opiekuna osób starszych.

Dlaczego praca opiekuna osób starszych ma przyszłość? Bo Niemieckie społeczeństwo (jak zresztą większość europejskich) się starzeje. Obecnie 20% Niemców jest w wieku emerytalnym a za 20 lat ilość ta urośnie do 1/3 społeczeństwa. Taką rzeszą osób będzie się trzeba zająć.

Jakie kompetencje trzeba mieć by zostać opiekunem osoby starszej?

Przede wszystkim pomaga znajomość języka niemieckiego. Starsi Niemcy nie komunikują się języku angielskim tak dobrze, jak młodsze pokolenie i większość ofert racy wymaga znajomości języka ojczystego dla podopiecznych. Trzeba też mieć sporą cierpliwość i otwartość na ludzi. Dobry opiekun umie również ocenić stan zdrowotny podopiecznego a do jego obowiązków należy pomoc w codziennych czynnościach – od mycia do gotowania.

Jak się przygotować do pracy? Rosnącą potrzebę specjalizacji w tym zakresie zauważyły już szkoły policealne i oferują roczne lub dwuletnie studia zawodowe w tym zakresie.

Z czym się w pracy liczyć?

W zależności od tego czy pracuje się w domach opieki czy w domach podopiecznych, warto zdawać sobie sprawę z tego, że jest to ciężka, fizyczna praca, która dodatkowo wymaga umiejętności panowania nad stresem i swoimi emocjami. Trzeba po prostu lubić ludzi i lubić z nimi spędzać czas!

Jak dostać prace opiekunki w Niemczech? Można szukać na własną rękę lub przez agencje pośrednictwa pracy – nabory prowadzone są cały rok. Poszukiwane są osoby z doświadczeniem oraz wyksztalceniem pielęgniarskim.

Tagi: