Chcesz robić więcej w pracy? Może czas zacząć pracować mniej?

rp_efektywnosc-pracownika.jpgCzy mniejsza ilość pracy może spowodować, że będziemy pracować więcej? Brzmi to jak paradoks, ale Stew Friedman w artykule na HBR.org udowadnia, że zamiast skupiać się coraz więcej i więcej na pracy, powinniśmy zacząć skupiać się na innych sferach naszego życia i to im poświęcać więcej uwagi. Efektem będzie… większa efektywność pracy- czyli w mniej, zrobimy więcej.

Standardowo, kiedy ludzie czują, że nie są wystarczająco efektywny w pracy zaczynają pracować więcej – biorą nadgodziny, pracują weekendami, wdrażają różne techniki i narzędzia produktywności, które mają im pomóc w tym, by mogli robić więcej. Niestety ta metoda nie zawsze działa (a nawet jak zadziała, to efektem jest wprawdzie możliwość robienia więcej, ale jednocześnie coraz więcej i więcej czasu poświęcamy na pracę i coraz mniej energii mamy po prostu na życie).

Stew Friedman, autor książki „Total Leadership: Be a Better Leader, Have a Richer Life” twierdzi, że większą produktywność można osiągnąć, skupiając się na pracy mniej i więcej czasu i uwagi poświęcając życiu rodzinnemu, przyjaciołom i samemu sobie. Choć brzmi to paradoksalnie, to dzięki temu jesteśmy bardziej zadowoleni z życia, mamy więcej energii i możemy być bardziej skupieni w pracy (dzięki czemu robimy więcej).

Aby nie być gołosłownym (bo hasło – „pracuj mniej, by pracować więcej” brzmi to nieco nieprawdopodobnie), Friedman przytacza wyniki eksperymentu, który przeprowadził w 2005 roku na grupie 300 profesjonalistów. Okazało się, że kiedy poziom uwagi kierowanej na pracę zmniejszyli średnio o 12% (a poczucie tego, że ich praca jest super ważna spadł o niewielkie 2%), to ich satysfakcja z pracy podniosła się o 21% a efektywność pracy o 8%.

Nie produktywność okazała się tu jednak najważniejsza. Okazuje się, że przekierowanie uwagi z pracy na rodzinę, znajomych i samego siebie (własną aktywność fizyczną, własne hobby), daje zdumiewające efekty. Satysfakcja z życia rodzinnego rośnie o 27%, życia społecznego o 31% a samego siebie o 39%. Jednocześnie efektywność w obszarze „ja” rośnie o 22%, rodziny 14%, a znajomych 11%.

Może zatem czas, by zamiast panikować ile to masz pracy, zacząć odpuszczać?

źródło:hbr.org