Gdzie w Europie będzie praca?

rp_podroz-europa.jpgW których krajach Europy prognozy zatrudnienia są najbardziej optymistyczne? Gdzie będzie najłatwiej znaleźć pracę w pierwszym kwartale 2015 roku?

Z raportu ManpowerGroup – Manpower Employment Outlook Survey Q1 2015 wynika, że w krajach Europy, rewolucji w zatrudnieniu w najbliższych miesiącach nie będzie. Optymizm pracodawców jest mocno umiarkowany, a kraje w których perspektywy zatrudnienia będą największe, nie należą do najbardziej popularnych kierunków emigracyjnych Polaków.

W Polsce prognoza zatrudnienia wynosi +5% netto (czyli o około 5% wzrośnie ilość miejsc pracy po odjęciu planowanych redukcji). Większe niż w Polsce perspektywy na pracę będą w:

W podobnej sytuacji jak Polska jest Austria, Francja i Niemcy

W Czechach prognoza wynosi 4%, a w Norwegii, Hiszpanii i Słowacji – 3%

4 kraje planują więcej redukcji niż zatrudnienia: (Szwajcaria – spadek zatrudnienia o 2%, Holandia o 3%, Włochy o 5% i Finlandia o 8%).

Kierunki emigracji Polaków zatem w najbliższym czasie nie powinny się zmienić. Popularna będzie Wielka Brytania, choć do łask może wrócić Irlandia. Rośnie w znaczenie Szwecja – zwłaszcza, że wynagrodzenia są tam dość atrakcyjne. Nieco niepokoją Niemcy i chętnie wybierana przez Polaków Holandia. Warto też pamiętać o tym, że dla osób, które planują wakacyjny wyjazd zarobkowy, za około 2 miesiące powinien zacząć się czas intensywnego poszukiwania pracodawcy.

źródło:mapowergroup.com

Tagi: