Rekrutacje do dużych sieci handlowych – uwaga na oszustów

Kradziez w firmieWyłudzanie danych od osób poszukujących pracy by za ta pomocą zaciągnąć kredyt na ofiarę to popularna technika oszustów. Korzystają z tego, że osoby poszukujące pracy są zdesperowane i nieco mniej uważne. Chcąc zdobyć pracę tracą czujność i łatwej wyłudzić od nich dane osobowe. Dawniej, oszuści po prostu umieszczali ogłoszenia rekrutacyjne na mniej zaufanych serwisach pracy – teraz, ponieważ metoda ta przestaje działać – zaczynają podszywać się pod dużych pracodawców – np. sieci handlowe.

Komunikat o tym, by nie podawać swojego peselu i numeru konta bankowego podczas „rekrutacji” podała ostatnio sieć Biedronka, którą doszły słuchy o tym, iż pojawiają się oszuści podszywający się pod pracowników tej sieci i wyłudzające dane w ramach fikcyjnych procesów rekrutacji. Sieć handlowa przypomniała, że nigdy nie wymaga przesyłania żadnych pieniędzy na konto ani zakładania nowego rachunku bankowego. Nie wymaga również przesyłania skanów dowodów osobistych drogą elektroniczną.

Pamiętajcie, że rekrutacje do dużych, poważnych firm, nigdy nie odbywają się w kawiarni czy na ulicy. Nie ma też takiej możliwości, by dostać w takiej firmie pracę bez uczestnictwa w procesie rekrutacyjnym.