Pracownicy małych, lokalnych firm bardziej lojalni niż pracownicy korporacji

inteligencja emocjonalna3 Pracownicy małych, lokalnych firm bardziej lojalni niż pracownicy korporacji Kto jest bardziej lojalny – pracownicy korporacji czy dużych firm? A może wielkość firmy nie ma znaczenia dla lojalności pracownika? Okazuje się, że ma – i to całkiem sporą. Najbardziej lojalni okazują się zaś pracownicy lokalnych, mniejszych biznesów.

Po przeprowadzeniu przez naukowców z Baylor University, serii badań na pracownikach firm zatrudniających do 49 osób, które działały na lokalnym rynku (czyli nie były np. niewielkimi oddziałami zagranicznych korporacji) okazało się, że:

  • 57,2% pracowników małych firm, czuje się zaangażowanych w pracę (podczas gdy u pracowników korporacji, współczynnik ten wynosi zaledwie 40%)
  • 56% pracowników firm lokalnych czuje się zaangażowanych – w przypadku, kiedy właściciel firmy nie pochodzi z lokalnej społeczności (np. jest obcokrajowcem mieszkającym w innym kraju), zaangażowanie czuje 38% pracowników
  • najlepiej działa połączenie obu cech – lokalności i niewielkiej wielkości firmy – w takich miejscach, zaangażowanie w pracę czuje 61,4%

Badania nie są zaskakujące – jeśli wiemy, dla kogo pracujemy, znamy tę osobę, możemy z nią porozmawiać i widzimy, gdzie idzie nasz wypracowany dla firmy zysk, to czujemy się nieco inaczej niż pracując na rzecz prezesa, który mieszka kilka tysięcy kilometrów od nas,a wypracowany przez nas zysk idzie na rzecz zarządu, w którym część osób może nawet nie wiedzieć, gdzie leży nasz rodzinne miasto.