Czym różni się pracownik nieproduktywny od leniwego?

rp_lazy-friday-460x306.jpgJuż niedługo w wielu firmach zacznie się czas dorocznych podsumowań i ocen okresowych. Przy tej okazji, pracodawcy i menedżerowie będą analizować wyniki pracowników. Nierzadko dojdą do wniosku, że ich pracownik jest nieproduktywny bądź leniwy. W potocznej opinii oba te pojęcia są często mylone – bo efekty posiadania pracownika leniwego i nieproduktywnego są identyczne – zadanie nie jest wykonane. Przyczyny nie wykonania zadań są jednak różne i w inny sposób pracodawca powinien radzić sobie z takim pracownikiem.

Pracownik leniwy – główne cechy:

Pracownik nieproduktywny – główne cechy:

Co pracodawca robi z pracownikiem nieproduktywnym a co z leniwym? Rozpoznanie tego, czy pracownik jest leniwy czy nieproduktywny jest o tyle ważne, że z pracownikiem nieefektywnym można jeszcze coś zrobić – doszkolić go, przekazywać zadania w inny, bardziej zrozumiały sposób, starać się ograniczyć stres. Z pracownikiem leniwym można zrobić jedno – zwolnić.

Jeśli zatem czekają cię oceny okresowe i miewasz problemy z dotrzymywaniem terminów i wykonywaniem zadań, rozważ do której grupy należysz – będzie ci łatwiej określić, czy jest szansa na to, że zostaniesz zwolniony. A jeśli jesteś po prostu nieproduktywny, to zastanów się, co twój szef może zrobić, by pomóc ci podnieść jakość pracy i zaproponuj mu to podczas rozmowy oceniającej.

Tagi: