Praca marzeń z dzieciństwa – udało ci się ją zdobyć?

rp_nauczyciel.jpgKim chciałeś być, jak byłeś mały? Strażakiem? Lekarzem? A może gwiazdą estrady? Te zawody są najczęstszym obiektem dziecięcych marzeń. Za to raczej nie ma dzieci, które chcą być audytorem czy doradcą inwestycyjnym. Część z nas porzuca marzenia o pracy z dzieciństwa – część goni za nimi do samego końca.

Z badań przeprowadzonych na obywatelach Wielkiej Brytanii wynika, że 11% pracowników dokonało niemożliwego – wykonują pracę, o jakiej marzyli w dzieciństwie. 39% zmieniło marzenia w toku rozwoju i dorastania, a 25% po prostu je porzuciło, widząc jak bardzo są nierealistyczne. Praca z dziecięcych marzeń najczęściej opiera się na jednej z dwóch cech – jest albo bardzo kreatywna, albo związana z pomaganiem innym. Niestety, często tracimy te ważne elementy pracy z oczu – z badania przeprowadzonego przez Creative & Cultural Skills wynika, że aż 44% pracowników twierdzi, że ich praca nie wymaga ani grama kreatywności.

W pogoni za pracą marzeń z dzieciństwa mężczyźni wydają się bardziej wytrwali – tylko 28% zmieniło marzenia o karierze w toku dorastania. U kobiet zrobiło to aż 44%. 13% mężczyzn nie ustaje też w wysiłkach, by jakoś połączyć pracę z marzeniami z dzieciństwa – stara się o to tylko 5% kobiet.

Za to kobiety są bardziej otwarte na zadowolenie z pracy i mocniej przedkładają je nad finanse. Aż ¾ kobiet wolałoby pracę, która daje radość, nawet wtedy, jeśli zarobki byłyby wysokie. Na takie rozwiązanie zgodziłoby się tylko 67% mężczyzn.