Cyberslacking korzystny!

internet addiction Cyberslacking korzystny!Szef złości się o marnowanie czasu w pracy na siedzenie w internecie? Uważa, że sprawdzenie Facebooka lub przeczytanie artykułu to marnowanie czasu? Podeślij mu najnowsze badania, które mówią o tym, że taka krótka przerwa online od obowiązków ma same korzyści.

Dostęp do internetu w czasie pracy, dla wielu pracowników jest pokusą – zamiast siedzieć nad tabelkami w excelu czy wypełniać dane w SAP można zrobić coś bardziej przyjemnego – przeglądnąć aukcję na allegro, upić tani bilet lotniczy czy porozmawiać z przyjaciółmi. Oczywiście pracownik nie jest wtedy skupiony na pracy i marnuje czas,  za który pracodawca mu płaci. Czy jednak na pewno? Naukowcy z University of Cincinnati przekonują że chwila przerwy realizowana online może być korzystna:

  • Niesie chwilowy odpoczynek od pracy i „odświeża mózg” – to działanie jest silniejsze u osób, które nie pracują non stop przy komputerze. Najlepiej sprawdza się u osób pracujących w stałym kontakcie z ludźmi – daje im chwilę wytchnienia od innych.
  • Pozwala się czegoś nauczyć – zwłaszcza, jeśli w ramach przerwy przeglądamy artykuły branżowe.
  • Sprawia, że pracownicy są bardziej zadowoleni z pracy, bo maja większe poczucie kontroli nad własnym czasem pracy.

Znacznie bardziej efektywna okazuje się również przerwa w czasie której pracownicy zajmują się rozrywką (np. grają online czy słuchają muzyki) niż przerwa poświęcona na realizowanie osobistych zadań – typu zapłata za rachunki.