Ostracyzm w pracy gorszy niż otwarta wrogość

Mobbing w pracy najczęściej dotyczy sytuacji, w której pracownik jest szykanowany i poniżany (czy to przez szefa czy przez współpracowników). Taka aktywna wrogość kierowana wobec pracownika okazuje się nie być najgorszą rzeczą, która może się nam przytrafić w pracy – jeszcze gorszy jest ostracyzm – czyli wykluczenie z grupy.

Według badaczy z University of British Columbia’s Sauder School of Business poczucie bycia wykluczonym z grupy pracowniczej jest najgorszą rzeczą, która może się nam w środowisku pracy przytrafić. Prowadzi do problemów ze zdrowiem, znacznego obniżenia satysfakcji z pracy i w efekcie do tego, że chcemy z pracy odejść. Dzieje się tak dlatego, że jeśli jesteśmy ignorowani, to mamy poczucie bezradności (znikąd nie możemy oczekiwać pomocy) oraz poczucie bycia nic nie wartymi jednostkami nie zasługującymi na zainteresowanie innych.

Badacze przeprowadzili również analizę współczynnika rotacji wśród osób, które doświadczały ostracyzmu w pracy i okazało się, że osoby, które czuły się ignorowane, rzadko kiedy wytrzymywały dłużej w firmie niż 3 lata.

źródło:news.ubc.ca

Tagi: