Popraw produktywność – 2 minutowe zadania

2 minuty to wbrew pozorom bardzo dużo czasu. W ciągu dwóch minut można wykonać telefon, zaplanować dzień spotkań czy przeczytać przesłany dokument. Wykorzystuj w swojej pracy dwie minuty i dzięki temu popraw efektywność pracy.

Pamiętacie, jak pisaliśmy o regule 120 sekund odpowiedzi na pytanie rekrutacyjne? Ważne, by podczas rekrutacji i odpowiedzi na pytanie nie przekroczyć tego czasu, bo dzięki temu trzymamy się tematu a nasza odpowiedź nie jest zbyt długa. 2 minuty to również taka jednostka czasu, jaką możemy wykorzystać na szybkie załatwianie zadań. Zasada 2 minut wzięła się z metodologii Davida Allena (Getting Things Done) i mówi o tym, że jeśli jakieś zadanie możemy wykonać w czasie dwóch minut, to nie powinniśmy go odkładać ani na chwilę, tylko od razu zabrać się do działania, zrobić i … mieć z głowy. Dzięki temu, będziemy mieć poczucie skuteczności i szybkiego działania a zadania nie będą się nam nawarstwiać.

Zasada prosta a według specjalistów od zarządzania czasem niezwykle skuteczna. Co można zrobić w ciągu dwóch minut? Odpowiedzieć na maila – jeśli nie wymaga to  zdobycia dodatkowych informacji, zadzwonić do kogoś i umówić się na spotkanie, zapisać coś w kalendarzu, przeczytać (przeskanować wzrokiem) artykuł branżowy.

W zasadzie 120 sekund mieści się ni tylko to, że rzeczywiście wykonamy całe zadanie, ale również to, że po prostu je zaczniemy. A dzięki temu, że zaczniemy, są większe szanse, że zadanie uda się nam skończyć. A przecież największy problem z prokastynacją jest w tym, by prostu zabrać się do działania