Ile można zarobić nie płacąc podatku?

Już niedługo nastanie czas rozliczeń rocznych. W Polsce, możemy zarobić do 3091 zł rocznie bez konieczności płacenia od tej kwoty podatku. Innymi słowy – mimo iż PIT i tak złożyć musimy, to od 3091 zł nie zapłacimy podatku (a jeśli już zaliczkę odprowadziliśmy bo np. pracowaliśmy na umowę zlecenie, to otrzymamy zwrot). Czy 3091 zł to dużo? Ile bez opodatkowania można zarobić w innych krajach?

W większości krajów Unii, kwota wolna od podatku nie jest jak na standardy kraju wysoka, ale jest kwotą, która umożliwia przeżycie (czy też wegetację, ale jednak umożliwia). W Polsce, w przeliczeniu kwoty wolnej na miesiące, możemy osiągnąć dochód w wysokości 257 zł miesięcznie – czyli nawet za mało na wegetacje.

Za to:

Za to w Holandii, w której jeszcze do 2012 roku można było nie płacić podatku do kwoty 6500 Euro, teraz nie ma żadnej kwoty wolnej od podatku (do zarobków w wysokości 18945 Euro podatek wynosi 1,95% + obowiązkowe ubezpieczenie społeczne – 31,15%).

Z ciekawostek warto dodać, że wyższe zarobków bez opodatkowania niż w Polsce dostępne są np. w Ekwadorze (ponad 10.000 Dolarów, Tajlandii – około 14.000 zł rocznie, a nawet w Zambii – 3500 zł).

Trochę szkoda, że nie mamy tak wysokiej skali wolnego od opodatkowania dochodu jak Brytyjczycy. Z drugiej strony – dochody na poziomie 40 tys zł rocznie to w Polsce marzenie wielu – gdybyśmy do takiej kwoty nie płacili podatków, to płaciłoby je niewielu.