Kraje z najlepszym work – life balance

Jeśli zależy ci na tym, by nie żyć po to by pracować, ale pracować by żyć, to warto wybrać taki kraj, w którym stosunek ilości czasu poświęcanego na przyjemności w stosunku do ilości czasu poświęcanego na pracę jest największy. W jakich krajach pracownicy cieszą się największą swobodą w wykorzystywaniu wolnego czasu?

TheAtlantic przygotował krótką analizę w tym zakresie i zbadał, które kraje najbardziej sprzyjają work- life balance:

  1. Dania – zaledwie 2% pracowników pracuje naprawdę długo  tygodniu (powyżej 60 godzin),a na przyjemności i odpoczynek Duńczycy mają średnio 16,31 godziny w tygodniu. Poza tym Dania ma wysoki współczynnik zatrudnia kobiet posiadających dzieci (78%).
  2. Norwegia – 3% długo pracujących, 16,05 godziny na przyjemności i 79% pracujących kobiet. Poza tym, w Norwegii pracuje się przeciętnie 1407 godzin rocznie – to znacznie mniej niż średnia w Europie (która wynosi 1739 godzin).
  3. Holandia – 1378 godzin pracy rocznie – najmniej w całej Unii i tylko 1% osób którzy pracują bardzo długo. Poza tym, zostaje im 16,06 godzin tygodniowo na przyjemności.
  4. Finlandia – niecałe 16 godzin na przyjemności i 4% pracujących długo.
  5. Belgia – 1550 godzin rocznie, 4% pracujących długo i aż 16,61 godzin na zabawę i odpoczynek.

Na pozostałych miejscach znalazły się kolejno – Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Portugalia, Francja, Słowenia, Estonia, Czechy, Kanada, Islandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Austria, Słowacja., Węgry.

Polska niestety nie mieści się w 20 krajach najbardziej przyjaznych godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym.