Kraje z najlepszym work – life balance

dania1 Kraje z najlepszym work – life balanceJeśli zależy ci na tym, by nie żyć po to by pracować, ale pracować by żyć, to warto wybrać taki kraj, w którym stosunek ilości czasu poświęcanego na przyjemności w stosunku do ilości czasu poświęcanego na pracę jest największy. W jakich krajach pracownicy cieszą się największą swobodą w wykorzystywaniu wolnego czasu?

TheAtlantic przygotował krótką analizę w tym zakresie i zbadał, które kraje najbardziej sprzyjają work- life balance:

  1. Dania – zaledwie 2% pracowników pracuje naprawdę długo  tygodniu (powyżej 60 godzin),a na przyjemności i odpoczynek Duńczycy mają średnio 16,31 godziny w tygodniu. Poza tym Dania ma wysoki współczynnik zatrudnia kobiet posiadających dzieci (78%).
  2. Norwegia – 3% długo pracujących, 16,05 godziny na przyjemności i 79% pracujących kobiet. Poza tym, w Norwegii pracuje się przeciętnie 1407 godzin rocznie – to znacznie mniej niż średnia w Europie (która wynosi 1739 godzin).
  3. Holandia – 1378 godzin pracy rocznie – najmniej w całej Unii i tylko 1% osób którzy pracują bardzo długo. Poza tym, zostaje im 16,06 godzin tygodniowo na przyjemności.
  4. Finlandia – niecałe 16 godzin na przyjemności i 4% pracujących długo.
  5. Belgia – 1550 godzin rocznie, 4% pracujących długo i aż 16,61 godzin na zabawę i odpoczynek.

Na pozostałych miejscach znalazły się kolejno – Szwajcaria, Szwecja, Niemcy, Portugalia, Francja, Słowenia, Estonia, Czechy, Kanada, Islandia, Luksemburg, Wielka Brytania, Austria, Słowacja., Węgry.

Polska niestety nie mieści się w 20 krajach najbardziej przyjaznych godzeniu życia zawodowego z życiem prywatnym.

Dodaj komentarz

One Response to “Kraje z najlepszym work – life balance”

  1. biurco says:

    Jakimś wyjściem jest wzięcie spraw w swoje ręce – prowadząc własną działalność ma się znacznie większy wpływ na ustalanie proporcji czasu poświęconego na rodzinę, przyjemności i pracę. Nie łudźmy się – łatwo też nie jest, bo z jednej strony czyha pułapka wiecznej pogoni za rozwojem własnej firmy, a z drugiej bywa, że życie rodzinne nie pozwala skupić się na pracy wtedy kiedy byloby to najkorzystniejsze. Ale przynajmniej są to nasze decyzje. Są też rozwiązania które ułatwiają zachowanie równowagi między życiem prywatnym i zawodowym osób pracvujących w domui na własny rachunek – mowa o coworkingu. I coworkingu dla rodziców z dziećmi. M.in. o tym rozmawiali ostatnio w radio.