Czy mogę iść na L4 skoro dopiero rozpocząłem pracę?

Zima idzie – a wraz z nią okres wzmożonych zachorowań. Od kiedy można iść na zwolnienie lekarskie jeśli dopiero zaczęliśmy pracę i jakie są konsekwencje zwolnienia chorobowego na początku trwania umowy?

Jak pech to pech – dopiero zacząłeś pracę a już jesteś chory? Można oczywiście w takiej sytuacji ratować się doraźnymi lekami i mimo złego samopoczucia chodzić do pracy, ale ryzyko jest duże – zarówno takie, że jeśli się nie doleczysz, to rozłożysz się na dobre, jak i takie, że pozarażasz kolegów. Nie mówiąc już o tym, jak spada Twoja efektywność a wraz z nią efekty pracy. Najlepiej iść zatem do lekarza.

Czy zaraz po rozpoczęciu umowy można „iść na L4”?

Nie ma takich przeciwwskazań – w zasadzie na zwolnienie chorobowe można iść już od pierwszego dnia trwania umowy o pracę. Aby jednak ukrócić sytuacje w której pracownik oszukuje pracodawcę (a także ze względu na to, że skoro nie było jeszcze ani jednej wypłaty, to i nie zostały odprowadzone żadne składki), nie przysługuje Ci wynagrodzenie chorobowe. Innymi słowy – jeśli pójdziesz na zwolnienie, to za te dni nie dostaniesz pieniędzy. Przysługują one dopiero po 30 dniach pracy. Zatem – o ile nie upłynęło jeszcze 30 dni pracy, to możesz chorować, ale za darmo.