Szeroka twarz u mężczyzny prowokuje samolubne zachowanie

Ciekawe badania dotyczące tego jak nasz wygląd wpływa na zachowanie innych osób przeprowadzono na Uniwersytecie w Kalifornii. W ramach badań odkryto,że mężczyźni o szerokich twarzach wywołują u innych osób bardziej samolubne zachowania. Jak to się dzieje?

Badania oparto o wcześniejsze analizy, które wykazywały, że mężczyźni o szerokich twarzach mają większe sukcesy finansowe w prowadzeniu firm oraz częściej kłamią i zdradzają niż mężczyźni o twarzach wąskich. Zafrapowani tymi badaniami naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu, jak szerokość twarzy wpływa na zachowanie. W tym celu zaprojektowano eksperyment w którym badani mieli podejmować ekonomiczne decyzje, które wpływały na nich i ich partnerów w badaniu.

Okazało się, że mężczyźni o szerokich twarzach częściej podejmowali decyzję, które miały na celu maksymalizację ich zysków, nawet kosztem partnera. Następnie badacze przeprowadzili kolejny eksperyment – badanym powiedziano, że będą mieli w badaniu partnera, który również będzie podejmował decyzje ekonomiczne, które wpłyną na nich oboje. Badanym pokazano zdjęcia owych „partnerów”. Co się okazało? Otóż badani przewidując, że mężczyźni o szerszych twarzach będą bardziej samolubni (intuicyjnie) sami zachowywali się bardziej samolubnie, dążąc do maksymalizacji własnych zysków a nie całego teamu. Innymi słowy, osoby o szerokich twarzach generowały samolubne zachowania.

A teraz zastanówcie się czy ktoś z waszych współpracowników ma szeroką twarz i czy czasem nie zachowujecie się wobec niego ksobnie?

źródło:medicalnewstoday.com

Tagi: