Nie chcesz skończyć z Alzheimerem? Redukuj stres!

Pracując często nie zastanawiamy się nad tym, jak będzie wyglądało nasze życie już po zakończeniu pracy i przejściu na emeryturę. Tymczasem warto pochylić się nad tym tematem już teraz, aby w przyszłości uniknąć problemów. I nie chodzi tu tylko o problemy finansowe, związane z niską emeryturą, ale również o problemy zdrowotne.

Szwedzcy naukowcy prowadząc zaprojektowane na kilkanaście lat badania odkryli, że stres jaki odczuwamy będąc w wieku średnim może przełożyć się na to, czy na starość dotknie nas demencja. Badania zaczęły się w 1968 roku i objęły ponad 800 kobiet, które w momencie rozpoczynania badań miały około 40 lat. Co kilkanaście lat naukowcy sprawdzali co się u badanych dzieje, jakie wydarzenia życiowe im towarzyszą i jak wygląda stan ich zdrowia. Okazało się, że wśród kobiet, które na początku badania (czyli kiedy były w średnim wieku) odczuwały wzmożony stres, ryzyko zachorowania na Alzheimera było o 21% większe niż u kobiet które wiodły bardziej bezstresowe życie. O 15% wzrastało też u nich ryzyko jakiejkolwiek innej choroby demencyjnej. Pocieszające jest to, że średnio demencja zaczynała się dopiero około 79 roku życia.

Naukowcy uważają, że stres który odczuwamy w wieku średnim (nie tylko zawodowy, ale również związany z innymi wydarzeniami życiowymi jak rozwód lub choroba osoby bliskiej) może mieć bardzo mocny związek z ryzykiem degeneracji mózgu w późniejszym okresie życia. Czy to nie jeszcze jeden powód do tego, by zmienić pracę na mniej stresującą?

źródło:medicalnewstoday.com