Ile umów zlecenie może być przed umową o pracę?

umowa o prace33 Ile umów zlecenie może być przed umową o pracę?Czy pracodawca, który zawarł ze mną kilka umów zlecenie musi w końcu podpisać ze mną umowę o pracę? Ile umów zlecenie można zawrzeć z pracodawcą, zanim będzie on musiał podpisać z nami umowę o pracę?

Młodzi ludzie nie znają przepisów Kodeksu Cywilnego, a w szkole i na studiach nie przygotowuje się ich do tego, by znali swoje prawa na rynku pracy. W efekcie nieuczciwym pracodawcom łatwo jest wmówić młodym osobom takie informacje, które – choć nieprawdziwe – pozwolą zatrzymać pracownika zwabionego obietnicą – np. umowy o pracę. Jedną z metod stosowaną przez pracodawców jest wykorzystanie zapisu w Kodeksie Pracy, który mówi o tym, że po dwóch umowach o prace zawartych na czas określony, pracodawca kolejną umowę musi zawrzeć na czas nieokreślony. Przepis ten ma zastosowanie jedynie w przypadku umów o pracę (a nie umów cywilno – prawnych typu umowa o dzieło lub umowa zlecenie). Rozwiejmy zatem wątpliwości.

Ile umów zlecenie może ze mną zawrzeć pracodawca?

W zasadzie ile chce – nie ma tu ograniczeń prawnych. Zatem można w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło współpracować przez wiele lat i jest to zgodne z prawem.

Czy w końcu pracodawca będzie musiał dać mi umowę o pracę?

Nie, nie ma takiego przepisu, który zmuszałby pracodawcę do zawarcia umowy o pracę z osobą, która współpracowała z jego firmą w oparciu o umowę o pracę lub umowę o dzieło.

Mój szef mówi mi, że trzecia umowa którą zawrzemy będzie musiała być umową o pracę, bo tak mówią przepisy.

Znaczy to, że zwyczajnie kłamie w żywe oczy – nie ma znaczenia ilość zawartych umów cywilno – prawnych. Nie mają one wpływu na konieczność czy wolę zawierania umowy o pracę z pracownikiem.

Zawarłem umowę zlecenie na najniższą krajową – szef mówi, że przekształci ją później w umowę o pracę. Czy mówi prawdę?

Szef będzie zawsze mógł zawrzeć umowę o pracę z pracownikiem – ale nie może tego zrobić wstecz. Do zawarcia umowy o pracę potrzebna jest opinia lekarza (a nie wydaje się jej wstecz). Na zgłoszenie pracownika do ZUS pracodawca ma też tylko 7 dni. Kwota umowy zlecenia nie ma znaczenia – można ją zawrzeć na dowolną kwotę i nigdy nie rodzi to żadnych konsekwencji z tytułu Kodeksu Pracy (czyli nie nakazuje zawarcia umowy o pracę).

Dodaj komentarz

4 Responses to “Ile umów zlecenie może być przed umową o pracę?”

 1. emigrant says:

  “Młodzi ludzie nie znają przepisów Kodeksu Cywilnego, a w szkole i na studiach nie przygotowuje się ich do tego, by znali swoje prawa na rynku pracy….” kiedyś ze szkoły (matura) czy po ukończeniu studiów wychodzili dorośli ludzie…. teraz umysłowo chore dzieci, które nie potrafią czytać ani pisać… jak ich w szkółce dla potłuczonych nie “nauczono” to samemu nic nie poznają.

  W dobie internetu nie znać Kodeksu Pracy czy Kodeksu Cywilnego??? Dostęp do tych aktów prawnych można mieć w przeciągu kilku milisekund z każdego krańca świata !!! Klik Klik i już “wiemy” jakie oręże mamy w ręku.

 2. To prawda, młodzi ludzie mają problem z własną niewiedzą. Nie zdają sobie sprawy, że kodeks pracy dotyczy głównie umów o pracę. Na zleceniówce można zrobić z pracownikiem prawie wszystko. Przykre, ale może się to kiedyś zmieni jeszcze. A najważniejsze to szkolić młodzież i studentów, żeby nie dawali się wykorzystywać nieuczciwym pracodawcom. Pozdrawiam

 3. umowa says:

  czy w jednej firmie moga byc 2 umowe np zlecenia i umowa o dzielo?

 4. Marek says:

  Jeśli chodzi o umowę zlecenie to największe świństwo jakie RP nam zgotowała. Wszystkie firmy ochroniarskie zatrudniają pracowników za 4zł/h. I w 99% zatrudniają emerytów i rencistów bo ta grupa ludzi wiadomo że innej pracy nie dostaną aby dorobić do renty czy emerytury. Takie dziadostwo i hitlerowski wyzysk ludzi często niesprawnych fizycznie starszych, dobija się nędzną pracą i płacą poniżając tych ludzi do zwykłego nędzarza i żebraka. Zapraszam do odwiedzenia bez zapowiedzi na budowę i zobaczyć jak oni pracują po 12 godzin w dzień i w nocy.
  Solidarność w klapie Matka Boska. Co oni nam dali za wolność za demokracje. WSTYD!!!
  To powinno być z urzędu surowo i mocno karane.