Wolne środy – co wy na to?

Tradycyjny tydzień dzielimy na pięć pracujących dni i dwa dni weekendowe. Nie jest to takie oczywiste, bo choć jesteśmy do takiego układu przyzwyczajeni, to pamiętajmy, że nie tak dawno temu (nieco ponad 30 lat temu) pracowaliśmy przez 6 dni w tygodniu. A co wy na to, by tydzień pracy jeszcze skrócić? Do 4 dni? Dając pracownikom wolne środy? Taki postulat pojawił się na stronie wolnasroda.pl

Według pomysłu, wolne środy miałyby najpierw przysługiwać rodzicom – dopiero w późniejszym terminie można by je wprowadzić dla wszystkich pracowników.

Dodatkowy wolny dzień w tygodniu w teorii mógłby zostać osiągnięty dzięki wprowadzeniu zrównoważonego czasu pracy – czyli przez kilka dni pracujemy po 10 godzin zamiast 8 i w ten sposób mamy „nadpracowany” jeden dzień, do odebrania w kolejnym tygodniu. W ten sposób funkcjonują już niektóre firmy, które dłuższy dzień pracy wprowadzają w sytuacji większego obciążenia pracą. Minusem takiego rozwiązania jest nadmierne zmęczenie pracowników (w ciągu 9 godziny pracy nie są już oni aż tak efektywni). Z drugiej strony takie bardziej elastyczne potraktowanie pracy mogłoby się przełożyć na większe zadowolenie z pracy.

A jak wy uważacie? Wolicie pracować 8 godzin dziennie przez 5 dni czy wolelibyście 4 dni pracować po 10 godzin i mieć trzy dni wolne?