W Urzędach Pracy nie potrafią obsługiwać maila?

depresja praca5 W Urzędach Pracy nie potrafią obsługiwać maila? Dość interesujący materiał dotyczący pracy Urzędów Pracy zaproponowali ostatnio naukowcy z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Otóż podszywając się pod firmy, które chcą złożyć w Urzędzie Pracy oferty, wysłali  maile do ponad 400 Urzędów Pracy w Polsce. Odpowiedź przyszła zaledwie od kilkunastu.

Przedsiębiorcy rzadko przekazują oferty pracy do pośredniaków. Uważają, że jest to nieskuteczna metoda poszukiwania pracowników, gdyż po pierwsze, specjaliści rzadko korzystają z pomocy Urzędów Pracy, a po drugie, po takim zgłoszeniu pojawiają się na rozmowach osoby, które nie spełniają podstawowych kryteriów. Być może jest też jeszcze inny problem – w dobie rozwoju nowych technologii, w czasach w których żadna firma nie wyobraża sobie funkcjonowania bez przekazywania informacji mailowo, urzędnicy w Urzędach Pracy albo nie potrafią, albo nie chcą obsługiwać firmowych skrzynek e-mail.

W ramach eksperymentu, wysłano oferty do ponad 400 pośredniaków. W ofercie nie było numeru telefonu – jedynie adres e-mail. Efekt? Odezwało się zaledwie kilkanaście urzędów. W reszcie oferta wysłana przez naukowców się zdematerializowała – tak jakby wpadła w czarną dziurę.

Jak tłumaczyli się urzędnicy z tego, że nie odpisali firmie na maila? Np. tym, że jeśli nie ma numeru telefonu, to nie dzwonią. W serwisie TVN 24 możecie obejrzeć materiał Urzędnicy do Tablicy przygotowany w oparciu o eksperyment.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “W Urzędach Pracy nie potrafią obsługiwać maila?”

 1. Sebastian napisał(a):

  Glownie dlatego w polsce jest takie bezrobocie nikt nie wykonuje swojej pracy tak jak nalezy

 2. Naukowcy stosowali typowy phishing, może i dobrze, że urzędnicy nie odpisywali, ponieważ niewielu połknęło haczyk. A co by było, gdyby taki sam mail wysłał cyberprzestępca? W takim mailu który wygląda na pozór bardzo wiarygodnie można umieścić wirusa, który zarazi komputer w urzędzie pracy.

  Czy naukowcy wiedzą ile z ich maili zostało zatrzymanych przez systemy antyspamowa filtrujące pocztę w urzędach pracy? Skąd naukowcy mają pewność, że w każdym przypadku urzędnik dostał maila? Dobre zabezpieczenia antyspamowe w instytucji od razu blokują takie maile, ponieważ dostrzegają próbę podszywania się pod kogoś innego.

  Informacja, że w urzędach pracy nie potrafią obsługiwać firmowych skrzynek e-mail można z powodzeniem odnieść do dużej liczby firm, w których pracownicy rzadko potrafią obsługiwać skrzynki mailowe. Wielu pracowników ma pretensje do informatyków, że mail którzy wysłali – nie dotarł do adresata – gdyby przeczytali tzw. „zwrotkę” – to dowiedzieliby się, że nie dotarł, ponieważ wpisali no. błędny adres e-mail adresata.

  W firmach (również w urzędach i instytucjach naukowych), gdzie brak fachowej opieki informatycznej – próby wyłudzenia informacji (phishing) zdarzają się codziennie.

  Więcej na:
  http://infosecur.pl/blog/wpis/7-porady-komputerowe/2013/05/14/33-konfiguracja-poczty-elektronicznej