Praca przewodnika turystycznego po deregulacji

turystyka Praca przewodnika turystycznego po deregulacji Ustawa deregulacyjna, zgodnie z którą uwolnionych zostanie 51 zawodów czeka na podpis prezydenta. Dzięki ustawie znacznie łatwiej będzie pełnić niektóre funkcje obecnie obłożone koniecznością długoletnich praktyk lub egzaminów. Dostęp do niektórych zawodów zostanie zniesiony całkowicie. Jak będzie wyglądała po deregulacji praca przewodnika lub pilota wycieczek?

Część ustawy deregulacyjnej dotyczącej zawodów związanych z turystyką wejdzie w życie 01 stycznia 2014 roku. Zmiany będą spore – praktycznie każdy kto zechce będzie mógł zostać przewodnikiem. Tak naprawdę, dostęp do zawodu będzie regulował rynek. Słaby pilot czy przewodnik w teorii po prostu nie będzie miał klientów.

Jak zmienią się poszczególne zawody?

Pilot wycieczek – czyli osoba, która sprawuje opiekę nad uczestnikami wycieczki lub wyjazdu i przekazuje podstawowe informacje dotyczące kraju i miejsca pobytu.

Przed ustawą, aby zostać pilotem trzeba było zdać egzamin państwowy poprzedzony kursem na pilota, którego program określało rozporządzenie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Trzeba było również mieć wykształcenie min. średnie. Obecnie wszystkie obostrzenia będą zniesione. Aby wykonywać zawód pilota wycieczek konieczne będzie jedynie posiadanie zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Przewodnik turystyczny miejski

Do tej pory wymagania były następujące: wykształcenie średnie, szkolenie i egzamin. Po wejściu w życie ustawy pozostanie jedynie zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Przewodnik turystyczny górski

Wymagania obejmowały wykształcenie średnie, kurs, egzamin, zaświadczenie o stanie zdrowia i niekaralności. Ustawa deregulacyjna znosi jedynie wymóg posiadania wykształcenia średniego. Pozostałe wymogi zostają. Jest to jednocześnie jedyny zawód w obszarze turystyki, który utrzymuje egzaminy.

Przewodnik turystyczny terenowy

Do tej pory wymagania były następujące: wykształcenie średnie, szkolenie i egzamin. Po wejściu w życie ustawy pozostanie jedynie zaświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne lub inne popełnione w związku z wykonywaniem zadań przewodnika turystycznego lub pilota wycieczek.

Dostęp do zawodów w turystyce od 01 stycznia 2014 roku będzie znacznie łatwiejszy i w zasadzie każdy będzie mógł zostać przewodnikiem lub pilotem. O ile biura turystyczne poradzą sobie z zatrudnianiem fachowców w taki sposób, że po prostu przeprowadzą rozmowy kwalifikacyjne, o tyle na pewno w większych turystycznych miastach Polski pojawią się „przewodnicy” bez żadnej wiedzy i kwalifikacji, którzy po prostu będą zaczepiać turystów proponując „tanie zwiedzanie”. To, że jakość usług będzie niska nie będzie miało znaczenia dla funkcjonowania takiej osoby – jutro przecież znajdzie się kolejny turysta.

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Praca przewodnika turystycznego po deregulacji”

 1. Anka napisał(a):

  Ale czad, będzie łatwiej i nie trzeba będzie przejmować się egzaminami i wywalac na nie kasę!!!:DDD

 2. TurystaRowerzystaZwiedzający napisał(a):

  Za bardzo bym nie panikował z tą „szarą strefą”, czy z niewykwalifikowanymi przewodnikami nie posiadającymi odpowiedniej wiedzy. Bez wątpienia wśród „starych”, wydawało by się profesjonalistów, wśród których najczęściej są nauczyciele zdarzają się przewodnicy, którzy wręcz zanudzają oprowadzaniem po jednych i tych samych miejscach, kiedy wokół jest wiele również ciekawych miejsc, czy do znudzenia opowiadają te same historie, a jeśli ktoś młodszy zapyta o zdarzenie związane z jakimś miejscem, zachowują się po chamsku. Takich „przewodników” jest np. w Katowicach co najmniej dwóch. Cały ten „hałas” o deregulacji zawodu „przewodnika turystycznego terenowego i miejskiego” jest wyłącznie obawą panów z PTTK, ściślej z zarządu głównego. Panowie boją się, że przewodnik po deregulacji będzie bardziej profesjonalny, od tych wielce nagrodzonych za staż, którzy zdali egzamin i spełnili wszelkie wymogi odnośnie tego zawodu według ustawy z 1997 roku i w czasach wcześniejszych, kiedy obowiązywały egzaminy wewnętrzne. Panowie boją się, że w Polsce jest wielu pasjonatów, którzy badają wszelkie miejsca związane z historią, czy też mają szerszą wiedzę z zakresu np. architektury. Zachowanie niektórych przewodników wobec młodszych „kolegów” w tej profesji często jest bardzo lekceważące, łącznie z występowaniem braku szacunku koleżeńskiego. Kiedyś taki pan skrzywdził mnie na egzaminie, dlatego postanowiłem odejść z Polskiego Towarzystwa Trzepania Kasiory (PTTK ). Ta nazwa będzie obowiązywać dopóki panowie z zarządu nie zostaną po prostu wymienieni i dopóki nie zmieni się ogólny stosunek koleżeński między społecznością przewodnicką.

 3. juleczkaa napisał(a):

  Dla tych co podobnie jak ja chcą być przewodnikami polecam zapoznać się z tym artykułem. Fajnie tu opisali procedurę co trzeba zrobić i może się dzięki temu nic nie przeoczy

  cenabiznesu.pl/-jak-zostac-przewodnikiem-turystycznym-lub-pilotem-wycieczek