Inteligentne osoby lepiej blokują rozpraszacze

studenci rynek pracy Inteligentne osoby lepiej blokują rozpraszaczeW naszej codziennej pracy co chwilę coś nas rozprasza. A to telefon, a to mail, a to odgłosy ruchu ulicznego zza okna lub wypowiedziane do nas zdanie kolegi z pracy. W tym zalewie danych musimy się skupić i pracować. Osoby o wyższym poziomie IQ okazują się w tym lepsze.

Umiejętność tą sprawdzono laboratoryjnie – pokazywano badanym figury na których przesuwały się paski. Badani musieli odpowiedzieć na pytanie, w którą stronę paski się przesuwają. Jednocześnie zmierzono ich poziom inteligencji. Okazało się, że osoby bardziej inteligentne wolniej wyłapywały kierunek ruchu pasków na dużych obiektach, ale szybciej niż średnia na małych.

Z czego to wynika? Badacze uznali, że osoby które szybciej wyłapywały kierunek ruchu na małych obiektach były w stanie bardziej skupić się na detalach (odwrotnie, wolniejsza reakcja na duże obiekty oznacza według nich to, że osoby te pomijają oczywistości – nie ma detali, nie ma skupienia.) Miałoby to różnicować ludzi na tych, którzy lepiej pracują nawet mimo dużej ilości bodźców, które ich rozpraszają od tych, którzy sobie z tymi bodźcami nie radzą tak dobrze.

A jak szybko ty zauważysz przesuwające się paski? Tekst możecie znaleźć na stronie telegraph.co.uk

Dodaj komentarz

2 Responses to “Inteligentne osoby lepiej blokują rozpraszacze”

 1. zaniepokojona says:

  “Umiejętność TĘ”
  Pozdrawiam 😉

 2. zero problemów z pracą says:

  jak radzić sobie z rozpraszaczami ? – po prostu z nich zrezygnować, wyłącz telefon prywatny, załóż słuchawki itd.

  ———————-
  dupogodziny.pl – zmień swoję pracę na lepsze