Gdzie jest najbardziej stresująco?

W których branżach w Polsce pracownicy odczuwają największy stres? I czy sa takie, w których praca to bezstresowe wakacje? Na ten temat odpowiadają wyniki projektu zrealizowanego przez Instytutu Medycyny Pracy im. Nofera.

W ramach projektu badawczego sprawdzono co najbardziej stresuje Polaków i w jakich branżach, stresory pojawiają się najczęściej. Wyodrębniono 12 najczęstszych czynników powodujących stres.

3 stresujące zjawiska, które wymieniło aż 90% badanych (czyli 90 osób na 100 uważa je za przyczynę nadmiernego stresu w pracy) to: ryzyko utraty zdrowia/życia, obawa przed zwolnieniem i zbyt duża biurokracja. Z tymi czynnikami w swojej pracy spotyka się aż 65% Polaków.

Następnie uszeregowano czynniki stresowe punktowo i sprawdzono w jakich branżach najbardziej się stresujemy. Maksymalnie stresująca praca uzyskałaby w badaniach Instytutu Medycyny Pracy 162 punkty (analogicznie – praca bezstresowa 1 punkt).

Najbardziej stresogenne branże to:

Najmniej praca stresuje:

co ciekawe, jeśli chodzi o zależność między stresem w pracy a wiekiem pracowników to okazuje się, że najmłodsi stażem stresują się najmniej (a przecież ich pozycja zawodowa nie jest jeszcze stabilna). Im pracownik starszy, tym stres w pracy się nasila.

Okazało się również, że choć to mężczyźni pracują w bardziej stresogennych warunkach, to mocniej w pracy stresują się kobiety. Wykazano również, że im większy stres w pracy tym częściej pracownicy korzystają ze zwolnień lekarskich – dla pracodawców tworzenie stresujących środowisk pracy też nie jest zatem korzystne. Obawa przed utrata pracy czy lęk przed szefem wcale nie poprawia produktywności, a jedynie powoduje, że pracownik częściej „ucieka na odpoczynek” na L4.