Polly – gra, która pomoże Pakistańczykom w szukaniu pracy

Czy wiecie, że na całym świecie żyje ponad 775 mln analfabetów? W kraju, w którym co druga osoba w wieku 20 lat studiuje wydaje się to aż niewiarygodne. Dla osób niepiśmiennych, w Pakistanie uruchomiono telefoniczną grę Polly, która docelowo ma pomóc w szukaniu pracy.

Trudno odpowiadać na ogłoszenia o pracę, kiedy nie można ich przeczytać prawda? Ani tym bardziej napisać własnego CV. W Pakistanie to poważny problem – sporo ludzi nie potrafi czytać ani pisać, a zarabiać na swoje utrzymanie jakoś muszą. Nie bardzo potrafią tez posługiwać się telefonem, a możliwość korzystania z usług przez telefon wydaje się im niewyobrażalna.

Polly to prosta gra telefoniczna. Polega na tym, że osoba dzwoniąca nagrywa jakiś komunikat, a Polly za pomocą naciśnięcia odpowiednich przycisków w telefonie dodaje do nagrania różne zabawne efekty dźwiękowe. Tak zmodyfikowaną wiadomość głosową można potem wysłać znajomemu. Przy uruchamianiu Polly zaproszono do skorzystania z usługi 5 nisko wykształconych robotników. Po prawie roku z systemu skorzystało prawie pół miliona razy.

Po co to wszystko? Otóż niepiśmienni Pakistańczycy nie potrafią również skutecznie posługiwać się telefonem i nie umieją skorzystać z telefonicznych systemów obsługi. Jeśli słyszą nagranie typu „wybierz 1 jeśli chcesz skontaktować się z … wybierz 2 jeśli chcesz… ” to po prostu zaczynają mówić, lub się rozłączają. To utrudnia dostępność ofert pracy do tej grupy społecznej, bo nie można im tez przedstawiać ofert telefonicznie. Polly ma nauczyć Pakistańczyków korzystać z tego typu usług, by później możliwe prezentowanie im ofert pracy czy informacji o rynku pracy czy prawie pracy.

źródło:eurekalert.org

Tagi: