Masz powodzenie w pracy? Będziesz mądrzejszy

Czy to osoby inteligentne i sprytne częściej osiągają w pracy sukces? A może to właśnie to, że człowiek pnie się po szczeblach kariery i osiąga w pracy sukcesy sprawia, że staje się bardziej bystry?

Taką karkołomną na pierwszy rzut oka tezę postawił Adam Galinsky z Columbia Business School. Badał on wpływ poczucia sukcesu i siły na procesy poznawcze. Okazało się, że to nie fakt iż jesteśmy sprytni sprawia, że uzyskujemy sukcesy, ale sukcesy sprawiają, że zmienia się nasze myślenie – stajemy się bardziej uważni na wartościowe informacje, lepiej ustalamy priorytety, znajdujemy ukryte wzory i zależności (czyli szybciej niż inni widzimy jak coś działa i dlaczego daną rzecz należy wykonać w ten a nie inny sposób) i w lepszy sposób łączymy fakty.

Z badań profesora wynika, że nasze lepsze wyniki w pracy są zależne od tego czy czujemy się skuteczni (i jako tacy jesteśmy doceniani). Jeśli się takimi nie czujemy, nasze możliwości spadają.

Działa to trochę jak perpetuum mobile – jeśli jesteśmy dobrzy, stajemy się jeszcze lepsi. Jeśli byliśmy niedoceniani (i sami siebie nie doceniamy), to idzie na coraz gorzej.

Zatem – nawet jeśli wasz szef was nie docenia – doceńcie sami siebie!

źródło:businessinsider.com