Potrzebujesz energii do działania? Jedz w pracy owoce!

W Nowej Zelandii przeprowadzono badania nad tym, jak nasza codzienna dieta wpływa na nasze samopoczucie. Czy są takie pokarmy, które dodają nam energii, wigoru i sprawiają, że czujemy się lepiej? Takie właściwości ma czekolada, ale jak się okazuje równie dobrze radzą sobie owoce. A jedząc owoce zamiast czekolady mamy większe szanse na to, że nie przytyjemy.

Badacze, aby sprawdzić zależność między nastrojem w ciągu dnia a dietą prosiły badanych o codzienne wypełnianie arkusza oceny nastroju w ciągu dnia (znajdowało się na nim 9 pozytywnych i 9 negatywnych przymiotników) oraz prowadzenie dziennika żywnościowego, dzięki któremu było wiadomo co danego dnia zjedli badani. Po 21 dniach obserwacji wyniki podsumowano i okazało się, że osoby, które w ciągu dnia jadły większe ilości warzyw i owoców były bardziej zadowolone z życia, szczęśliwsze, miały więcej energii i zapału do działania. Osoby te były też bardziej spokojne (stres był im mniej straszny). Nie stwierdzono jednocześnie żadnej podobnej zależności z innym rodzajem jedzenia.

Co ciekawe, badaczom udało się udowodnić, że to owoce podnoszą nastrój, a nie nasz nastrój wpływa na chęć sięgnięcia po owoce. Jak? Otóż nasze samopoczucie jest lepsze nie tyle w dniu, w którym jemy owoce, ale na następny dzień. Zatem sięgnijcie dziś po jabłko i pomarańcze – dzięki temu być może poniedziałek będzie nieco bardziej znośny!

źródło:kopalniawiedzy.pl