Szukanie pracy jest decyzją całej rodziny

bezrobocie agencje Szukanie pracy jest decyzją całej rodziny

Czy zawsze po utracie pracy osoba bezrobotna będzie decydowała się na szukanie kolejnego miejsca pracy? Okazuje się, że nie – to czy szukamy pracy jeśli jej nie mamy czy też tego nie robimy jest – jak wynika z badań NBP – decyzją całej rodziny i ma spory związek z tym, jaki jest status materialny rodziny.

Z Badań Ankietowych Rynku Pracy, które w 2012 roku przeprowadził Narodowy Bank Polski wynika, że na zachowanie osoby bezrobotnej i jej aktywność w szukaniu nowej pracy duży wpływ ma rodzina. Tak naprawdę, decyzja o tym czy szukać pracy (i jaka to ma być praca) nie jest decyzją bezrobotnego, ale całego gospodarstwa domowego.

Z badania wynika, że jeśli w domu jest już jakaś osoba pracująca, to motywacja osoby bezrobotnej do szukania pracy spada. Takie osoby rzadziej aktywnie poszukują pracy, a kiedy już szukają, to mają – co ciekawe – niższe oczekiwania finansowe. Na to, czy i jakiej pracy szukamy mają też wpływ dzieci. Jeśli w rodzinie jest małe dziecko, to kobiety rzadziej szukają pracy, a za to mężczyznom wzrastają oczekiwania finansowe. Oczekiwania matek małych dzieci co do zarobków wynoszą średnio 1487 zł netto. Ojców – 1960 zł netto.

Na to jak szukamy pracy ma też wpływ to, czy w naszej rodzinie jest już jakaś osoba bezrobotna. Aż o 11% zwiększa się u takich osób niewiara w to, że nie ma dla nich atrakcyjnych ofert pracy na rynku (co piąta osoba bezrobotna, w której rodzinie są inni bezrobotni uważa, że nie ma na rynku pracy). Większe jest też u tych osób zainteresowanie wyjazdem za granicę w celu zarobkowym (5% to rozważa). Wśród tych osób widać też większą desperację w zakresie szukania jakiejkolwiek pracy (47% badanych jest w stanie podjąć się czegokolwiek w porównaniu do 37% wśród osób, które są jedynymi bezrobotnymi w rodzinie).

Jak widać, sytuacja rodzinna – zwłaszcza fakt posiadania w rodzinie innych bezrobotnych, znacząco wpływa na to czy szukamy pracy, jakiej pracy i płacy oczekujemy.

Dodaj komentarz

One Response to “Szukanie pracy jest decyzją całej rodziny”

  1. emigrant napisał(a):

    Oczekiwania „głowy rodziny” na poziomie 50% zasiłku dla bezrobotnego Anglika…przy tych samych cenach w sklepach… no cóż… Polska 😀