Jak jest postrzegana praca dziennikarza?

jobless Jak jest postrzegana praca dziennikarza? Jesteś dziennikarzem? A może dopiero rozpocząłeś studia na tym kierunku? Czy traktujesz ten zawód jak każdy inny czy wiąże się on dla ciebie w pełnieniem misji społecznej? Jak pracę dziennikarza postrzegają Polacy?

Z badań CBOS wykonanych pod koniec 2012 roku wynika, że w opinii społecznej, zdania na temat pracy dziennikarza są podzielone – dla 52% jest to zwykła praca – taka jak praca murarza, sprzedawcy czy specjalisty ds. finansów. 48% uważa zaś, że wiąże się z nią społeczna odpowiedzialność. Opinia ta, jest na przestrzeni lat względnie stała – w badaniach przeprowadzonych 16 lat temu, zdania Polaków były bardzo podobne (49% rodaków uważało, że to po prostu praca).

Z misją zawód dziennikarza bardziej wiążą osoby z wyższym wykształceniem. Widać też różnice w opinii u osób, które mocno się interesują polityką – dla 2/3 z nich dziennikarstwo to też społecznie odpowiedzialny zawód.

Dla co trzeciego Polaka, to dziennikarze – bardziej niż politycy – dbają o interes społeczny (co ciekawe, tylko 5% Polaków uważa,że to politycy dbają bardziej).

A jaki jest idealny dziennikarz według Polaków?

  • 59% uważa, że dziennikarz powinien być bezstronny i obiektywny,
  • 36% sądzi,że powinien się dobrze znać na temacie, o którym pisze (co ciekawe, 2/3 Polaków nie uważa, aby to było potrzebne),
  • 30% uważa, że powinien brać odpowiedzialność za to co pisze lub mówi,
  • 27% wierzy, że dziennikarz nie powinien ulegać próbom przekupstwa (czyli 2/3 Polaków jest obojętne to czy czytają rzetelne czy kupione przez firmy i koncerny informacje)

Na koniec wisienka na torcie – tylko 48% badanych uważa, że dziennikarze ogólnie są bezstronni.

Czy wśród naszych czytelników są dziennikarze lub studenci dziennikarstwa? Jak czujecie się z tymi opiniami?

Dodaj komentarz

One Response to “Jak jest postrzegana praca dziennikarza?”

  1. emigrant napisał(a):

    W PL „bezstronni” dziennikarze ? KIEPSKI ŻART…

    Wystarczy POsluchać tzw. „tub propagandowych” rządzącej Partii Oszustów tj. lis, wojewódzki, olejnik, gugała i wielu wielu innych „znanych dziennikarzy”.