Pracodawca przyjazny homoseksualistom – jak zareagowalibyśmy na taki ranking?

Czy Polska jest krajem tolerancyjnym dla mniejszości seksualnych? Doświadczenie moich znajomych mówi mi, że niekoniecznie. Swoją orientację w większości przypadków muszą ukrywać, by zdobyć oczekiwaną pracę. Tymczasem w Wielkiej Brytanii powstają rankingi pracodawców najbardziej przyjaznych homoseksualistom.

Pracodawcy „Gay friendly” – taki ranking stworzono w Wielkiej Brytanii. Na pierwszy miejscu znalazła się firma Accenture, drugie zajęła Gentoo Group Ltd.(firma zajmująca się wynajmem nieruchomości), trzecie The Cooperative (brytyjska wielobranżowa spółdzielnia konsumencka). Z międzynarodowych znanych nam firm, w rankingu znalazł się również Ernst&Young. IBM czy Goldman Sachs. Wśród 100 wyróżnionych pracodawców są też oddziały policji (południowej i północnej Walii) oraz kilka uniwersytetów.

W Polsce oficjalnych rankingów firm przyjaznych gejom się nie tworzy. Czy dlatego, że mamy mniejszą ilość osób należących do mniejszości seksualnych? Raczej nie. Powodem jest prawdopodobnie fakt, iż wygrana w takim rankingu mogłaby firmie bardziej zaszkodzić niż pomóc – dojść mogłoby bowiem do sytuacji, w której osoby heteroseksualne rozważałyby chęć zatrudnienia w takiej firmie.

Jak uważacie – czy taki ranking, w naszym środowisku, mógłby firmie zaszkodzić?