Nowy serwis walki z wykorzystywaniem w marketach

Co jakiś czas, w Polsce podnosi się dyskusja dotycząca wyzysku pracowników w marketach i sieciach handlowych. Praca na śmieciowych umowach, niepełne etaty, brak przestrzegania przepisów BHP czy niepłatne nadgodziny to tylko niektóre z problemów, z jakimi boryka się pracownik handlu detalicznego. Z inicjatywy NSZZ „Solidarność” i przy dofinansowaniu Unii powstał ostatnio serwis hiperwyzysk.pl, którego zadaniem jest monitorowanie problemów pracowników hipermarketów z całego kraju.

Z przeprowadzonego ostatnio badania przez NSZZ „Solidarność” na próbie 1000 pracowników marketów wynika, że pracodawcy hipermarketów i sieci handlowych niezbyt są zainteresowani tym, by wiedzieć co ich pracownikom przeszkadza. Zaledwie co piąty pracownik uważa, że jego szefa interesują jego problemy i chce o nich wiedzieć. Reszta jest przekonana, że pracodawcy to nie obchodzi. A przecież bez komunikacji i wiedzy o tym, co pracowników boli, nie da się wprowadzić koniecznych i korespondujących z potrzebami pracowników zmian.

W Polsce, w odróżnieniu od niektórych zachodnich krajów, kiepskiej sytuacji pracowników w marketach nie można tłumaczyć kryzysem. Sieci handlowe notują rokrocznie zwiększenie zarówno zysków jak i obrotu – niestety nie przekłada się to najczęściej na poprawę warunków pracy pracowników. Strona internetowa hiperwyzysk.pl ma służyć wymianie doświadczeń, a przede wszystkim anonimowemu zgłaszaniu problemów, jakie pojawiają się w konkretnych sklepach i placówkach. Tylko czy taka akcja przełoży się na konkretną poprawę warunków pracy pracowników czy też stanie się jedynie kolejną platformą dla narzekaczy? Poza serwisem, powstał też kanał Fan Page na Facebook, który prezentuje informacje z rynku, które mogą być ważne dla pracowników marketu. Jaki będzie tego efekt – czas pokaże. Jednakże dotychczasowe doświadczenia związane z informowaniem i monitorowaniem problemów pracowników marketów pokazują, że niestety niewiele ani pracownikom, ani związkom, nie udaje się w tym względzie zrobić…