Praca na czarno – dlaczego się zgadzamy?

praca na czarno1 Praca na czarno – dlaczego się zgadzamy? Z pracą na czarno są same kłopoty. Nie tylko nie mamy ubezpieczenia ani nic nie odkładamy na emeryturę. Nie mamy też żadnego zabezpieczenia na wypadek choroby, ciąży, a zwolnić można nas z dnia na dzień- a nawet z minuty na minutę. I niekoniecznie ktokolwiek nam za naszą pracę zapłaci. Dlaczego więc zgadzamy się na pracę w szarej strefie?

Pod koniec 2010 roku badanie w temacie powodów podejmowania pracy na czarno podjął GUS. Oto powody, dla których zgadzamy się na te niekorzystne dla pracowników warunki:

 • 45% robi to, bo inaczej miałoby niewystarczające dochody (pracodawcy proponują niższe wynagrodzenie jeśli pracownik „upiera się” przy umowie o pracę
 • 25% tak się umówiło z szefem (czyli albo nie mieli wyjścia, albo dostają więcej pieniędzy na rękę, albo też nie zdają sobie sprawy z konsekwencji)
 • 19% uważa, że składki na ubezpieczenie są za wysokie (jakkolwiek to nie oni na tym oszczędzają, tylko ich pracodawca)
 • 16% uważa,że podatki są za wysokie (tyle, że ich nie płacenie jest przestępstwem skarbowym)
 • 9% straciłoby zasiłek, gdyby podjęło pracę na legalu (lepiej zatem oszukiwać państwo…)

Najgorsze jest jednak to, że ponad połowa Polaków – 53% podejmuje się pracy na czarno dlatego, że (w ich opinii) nie ma legalnej pracy. Takie poczucie bierze się zaś z tego, że legalnej pracy po prostu nie oferuje im żaden pracodawca.

Czy wam zdarzyło się nielegalnie pracować? Z jakich powodów?

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Praca na czarno – dlaczego się zgadzamy?”

 1. Betka napisał(a):

  Tak, obecnie mam taką pracę i na dodatek nie dostaję żadnej „rekompensaty” za pracę bez umowy. Ponadto mam świadomość, że na moim stanowisku inni dostają o wiele więcej. Co tydzień mówię sobie, że to już koniec. Pojawia się jednak lęk, że może nie znajdę tak łatwo nowej pracy – legalnej i z sensowną płacą.

 2. Ignacy588 napisał(a):

  Tak ja też byłem zatrudniony na czarno.Pracodawca zaproponował mi pracę bez umowy,i oczywiście poniżej minimalnej.Byłem bez pracy innej nie mogłem znaleźć,więc się zgodziłem.Myślałem że jak popracuję jakiś czas,to zawrzemy umowę,ale czas płynął zaczęły upływać miesiące,a umowy dalej nie było.Gdy moja cierpliwość zaczęła się wyczerpywać,zwróciłem się o zawarcie umowy.Efekt jest taki,że dzisiaj jestem znów bezrobotny.

 3. emigrant napisał(a):

  Bo Polska to kraj złodziei i oszustów.

  Pracują NIELEGALNIE – bo taką jest praca „na czarno”, nie płacą składek zdrowotnych, nie płacą składek na emeryturę, nie płacą podatków… przy okazji wyłudzają tj KRADNĄ od Państwa świadczenia socjalne itd a później jeden z drugim złodziejem najgłośniej „narzekają” że emerytury niskie albo w ogóle nie dostaną, że u lekarzy trzeba czekać a służba zdrowia jest w opłakanym stanie, a to że dziury w drogach a nowych nie budują i tak dalej i tak dalej….

  Precz ze ZŁODZIEJSTWEM