Czy alkohol jest potrzebny na firmowych imprezach?

imprezy w pracy Czy alkohol jest potrzebny na firmowych imprezach? Co najczęściej robią pracownicy, kiedy chcą się spotkać po pracy? Idą na piwo! Czy alkohol jest na imprezie firmowej potrzebny? Naukowcy twierdzą, że w umiarkowanych ilościach sprzyja tworzeniu więzi.

Naukowcy z Pittsburgha (bycie doktorantem czasem bywa naprawdę fajne) przeprowadzili eksperyment psychologiczny z wykorzystaniem alkoholu (ci, którzy wczoraj imprezowali, mogą skrzywić się z niesmakiem). Polegał on na zbadaniu tego, w jaki sposób (i czy tak w ogóle jest), konsumpcja alkoholu powoduje, że w grupie osób zacieśniają się relacje. W tym celu 720 studentów piło w kontrolowanych warunkach (niektórzy alkohol, inni placebo, a jeszcze inni świadomie siedzieli o suchym…) i przez cały czas monitorowano ich interakcje. Studenci byli sobie obcy – zatem nie działał tu efekt tego, że się wcześniej znali.

Co się okazało? Otóż umiarkowana ilość alkoholu (czyli taka, że język się nie płacze, a pijący nie spada pod stół) zacieśnia relacje – ludzie więcej ze sobą rozmawiają, częściej się do siebie uśmiechają i częściej występował też efekt tego, że trzy osoby śmiały się do siebie jednocześnie. W porównaniu do grup które nie piły, w tych alkoholizujących się większa była też szansa na to, że rozmowa utrzyma zainteresowanie całej trójki, a nie tylko dwóch rozmawiających osób.

Jaki z tego wniosek? Okazuje się, że odrobina alkoholu na imprezie raczej pomaga niż szkodzi – a jakie jest wasze zdanie?

Źródło:eurekalert.org

Dodaj komentarz

One Response to “Czy alkohol jest potrzebny na firmowych imprezach?”

  1. Kantor Tychy Legal napisał(a):

    Moim zdaniem alkohol do imprez firmowych to sympatyczny dodatek, jeśli tylko ludzie są na tyle dojrzali, żeby pić go z (przynajmniej „względnym” 🙂 ) umiarem.