Poziom stresu w pracy wpływa na zdrowe żywienie rodziny

Czy wiesz, że poziom stresu jaki masz w pracy wpływa na to, jak zdrowo odżywia się cała Twoja rodzina? Okazuje się, że w rodzinach, w których rodzice doświadczają większego stresu w pracy, je się mniej owoców i znacznie częściej przygotowywane w domu posiłki zastępowane są żywnością przetworzoną.

Katherine Bauer, naukowiec prowadzący badania w centrum leczenia otyłości w USA (Temple’s Center for Obesity Research and Education) przeprowadziła szeroko zakrojone badania na ponad 3000 rodzin. Chciała sprawdzić, czy to, jak duży poziom stresu w pracy dotyka rodzinę, ma wpływ na to, jak odżywiają się jej członkowie.

To, że im więcej pracujemy, tym mniej mamy czasu na to, by przygotowywać pełnowartościowe posiłki w domu, jest dość jasne. Zależność nie jest jednak taka prosta. W rodzinach w których oboje rodzice pracują, ale stres jaki mają w pracy jest niezbyt duży, je się bardziej zdrowo, niż tam, gdzie rodzice pracują taką samą ilość czasu, ale poziom stresu jest większy. Konkretnie, średnie różnice między takimi rodzinami to połowa mniej owoców zjadanych przez jej członków oraz półtorej posiłku przygotowywanego tygodniowo mniej (dla rodzin z większym poziomem stresu).

Różnica niby nie duża, prawda? Niestety, na przestrzeni lat, gorszy sposób odżywiania wpływa negatywnie na zdrowie zarówno rodziców, jak i dzieci, przy okazji ucząc dzieci gorszych nawyków żywieniowych. Zwłaszcza, że przy okazji badań zauważono też, że w rodzinach z większym poziomem stresu w pracy, rodzice rzadziej dysponują czasem (i ochotę) na to, by uczyć dzieci gotowania.

Jak widzicie, stres  w pracy wpływa na różne obszary życia – czasem również na takie, których byśmy się nie domyślali. Warto zatem może – jeśli wasza praca bardzo was stresuje – pomyśleć o nowej pracy?

Tagi: