Coraz więcej świetnie wykształconym emigrantów w Wielkiej Brytanii

pracownicy1 Coraz więcej świetnie wykształconym emigrantów w Wielkiej Brytanii Choć emigracyjny boom już za nami, nadal wiele osób decyduje się opuścić kraj po studiach, czy nawet już po maturze i szukać szczęścia za granicą. Sporo osób, które wyemigrowały w ostatnich latach zdecydowało się budować życie poza Polską i nie wracają do kraju. Dzięki temu, Wielka Brytania ma ogromną rzeszę emigrantów (nie tylko z Polski) z których spora część jest świetnie wykształcona.

Obecnie ilość emigrantów , którzy pracują w Wielkiej Brytanii szacuje się na około 5,9 mln osób. Stanowi to około 14,5% populacji pracujących osób. Ostatnie badania The Centre for Economic Performance wykazały, że ludzi ci pracują albo jako bardzo niewykwalifikowana kadra – np. przy pracy fizycznej, w sklepach czy gastronomii, albo jako wysokiej klasy specjaliści – tak dobrze, że biją Brytyjczyków na głowę – w efekcie, w firmach które poszukują takich specjalistów, więcej jest pracowników spoza kraju niż z samej Wielkiej Brytanii. Przy okazji badania okazało się też, że nie ma to żadnego wpływu na poziom płac – to znaczy, że zatrudnianie lepszych pracowników zza granicy, którzy teoretycznie mogliby być tańsi niż Brytyjczycy, wcale tak naprawdę nie wpłynęło na obniżenie płac.

Największa ilość emigrantów – w tym również tych najlepiej wykształconych pochodzi z Polski, Indii i Chin.

źródło:hrmagazine.co.uk

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Coraz więcej świetnie wykształconym emigrantów w Wielkiej Brytanii”

  1. emigrant napisał(a):

    „Przy okazji badania okazało się też, że nie ma to żadnego wpływu na poziom płac” – różnicowanie płacy ze względu na pochodzenie w UK skończyłoby się pozwem o gigantyczne kwoty odszkodowania za rasizm i dyskryminację etniczną.

    UK to nie polska gdzie geszefciarz na samym początku szuka setek „powodów” do urwania każdej stówki z wypłaty…

  2. Zniechęcony napisał(a):

    Szkoda, że Ci świetnie wykształceni jednak nie zostają i nie próbują ciągnąć polskiej gospodarki w górę. Wiele uczelni stara się przyciągnąć absolwentów i przekonać do polskiego rynku pracy. U mnie na Akademii Morskiej w Szczecinie można podpisać umowę z pracodawcą już podczas studiów. Oczywiście to oferta dla najlepszych studentów, ale zakładam, ze Ci co idą na studia myślą poważnie o zawodzie.