Zazdrość i zawiść w pracy

Kto jest bardziej zazdrosny i zawistny w pracy? Mężczyźni czy kobiety? Badacze z Hiszpanii, Argentyny i Holandii postanowili przyjrzeć się temu, jak wygląda rywalizacja między osobnikami tej samej płci w środowisku biurowym. Innymi słowy mówiąc – czy kobiety są w biurze zazdrosne o mężczyzn (a oni o kobiety).

Badacze rozróżnili przy okazji badań dwie różne emocje – zazdrość i zawiść. Zazdrość ma miejsce w wtedy, kiedy ze względu na pojawienie się innego, „bardziej atrakcyjnego obiektu” my możemy stracić atencję już posiadaną. (Czyli kolega, który nas adoruje – przestaje to robić i zaczyna adorować Zosię z kadr). Zawiść ma miejsce wtedy, kiedy inna osoba w biurze cieszy się większą atencją niż my (Ta wredna Zośka wyrwała wszystkich chłopaków z IT!).

Co odkryli badacze? Otóż zazdrość i zawiść na tle seksualnym (czyli taka która dotyczy podobania się innym osobom jako obiekt seksualny a nie np. jest zazdrością o awans) jest silniejsza u kobiet niż u mężczyzn. Niemniej jednak, cechy „rywala” wywołują te same emocje u mężczyzn jak i u kobiet. Mówiąc wprost – kobiety są bardziej zazdrosne, ale jeśli w biurze pojawi się nagle super atrakcyjny księgowy, to panowie też poczują ukłucie zawiści.

Zazdrość i zawiść mają wpływ na atmosferę w pracy – mogą owocować agresją i wrogością. Czy to bezpośrednią czy pośrednią (plotki). Niestety na emocje te w biurach zwraca się uwagę rzadko.

A czy wy odczuwaliście kiedyś zazdrość o to, że wasz kolega / koleżanka budzą większe zainteresowanie płci przeciwnej?