Kawa pomaga obibokom

Mała czarna z rana – to coś bez czego nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia pracy? A czy wiesz, że kawa wcale nie pomaga nabrać motywacji do pracy? (zwłaszcza w poniedziałki…) Może ją nawet obniżyć. Pomaga zaś obibokom. Należysz do nich?

Zwykliśmy wierzyć, że poranna kawa stawia nas na nogi. Są pracownicy, którzy bez kawy nie wyobrażają sobie rozpoczęcia dnia pracy. Dopóki kawy nie wypiją, czują że im się nic nie chce. Naukowcy twierdzą, że tak naprawdę kawa wcale nie pomaga. Kofeina można nawet zdemotywować i sprawić, że zamiast z zapałem pracować, będziemy się w pracy lenić.

Jay Hosking, doktorant psychologii z Uniwersytetu British Columbia uważa, że dla osób, których cechuje naturalna motywacja do tego, by preferować pełne wyzwań zadania, kofeina może być szkodliwa. Sprawia, że ta naturalna motywacja ulega osłabieniu. Podobnie działać mają inne stymulanty oparte o taką zasadę działania jak kofeina. Pozytywnie, środki te mają jedynie pobudzać osoby, które są z natury bardziej leniwe.

Wprawdzie badania oparto o testy na szczurach, ale zespół Hosking’a uważa, że można je przenieść na środowisko ludzi. Zatem nie przesadzajcie z kawą. Szczególnie w poniedziałek – kiedy tak trudno o motywację.

źródło:dailymail.co.uk