Twój najlepszy czas na bycie kreatywnym

Kreatywność jest obecnie niezwykle poszukiwaną cechą na rynku pracy. Praktycznie co druga oferta pracy wymaga od pracownika kreatywności. Czy można wyznaczyć godziny w których jesteśmy najbardziej kreatywni?
Nie tak dawno pisałam o tym, że najlepsze pomysły mamy wtedy, kiedy jesteśmy śpiący lub nieco nietrzeźwi. To odkrycie pozwoliło naukowcom na ustalenie pory dnia, w której jesteśmy najbardziej kreatywni. Otóż jeśli jesteś skowronkiem i znacznie lepiej funkcjonujesz rano – bardziej kreatywny będziesz wieczorem. I odwrotnie – jeśli jesteś sową, twoja kreatywność jest najlepsza rano.

Zasada ta działa głównie wtedy, kiedy mówimy o kreatywności w rozumieniu zdolności do łączenia pozornie niepowiązanych ze sobą faktów (czyli wpadania na nietypowe i niestandardowe pomysły). Jeśli mówimy o kreatywności w rozumieniu umiejętności znalezienia rozwiązania jakiegoś problemu (nawet nietypowo) to jako że potrzebujemy do tego analitycznej części naszego mózgu lepiej byśmy nie byli za bardzo zmęczeni.

Tagi: